„Tu śpi jeż”. Lubelskie przedszkolaki wzięły udział w miejskiej akcji
Z okazji obchodzonego w listopadzie Światowego Dnia Jeża, Miasto po raz kolejny zaprosiło lubelskie przedszkolaki do udziału w akcji „Tu śpi jeż”. W tym roku w miejskiej inicjatywie wzięły udział 33 placówki.
Zapoczątkowana w 2021 roku akcja edukacyjna „Tu śpi jeż” skierowana do lubelskich przedszkolaków. Dzieci pod okiem opiekunów, szykują w przedszkolnych ogrodach zimowe schronienia dla tych drobnych ssaków – usypują kopce z opadłych liści i zabezpieczają je gałązkami lub przysypują suchą trawą i liśćmi domki dla jeży, które placówki otrzymały wcześniej od Miasta.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Światowy Dzień Cukrzycy w USK Nr 4 w Lublinie
– Zabieg ten ma na celu zachęcanie zwierzaków do zasiedlenia drewnianych domków. W pobliżu przygotowanych schronień ustawiane są tabliczki informujące o tym, że w kopcu śpi jeż. Mają one zwracać uwagę przechodniów i być dla nich inspiracją do podejmowania podobnych działań – wyjaśnia Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.
W tym roku w akcji wzięły udział: Zespół Przedszkolny nr 1 i nr 2 oraz Przedszkola nr: 11, 13, 15, 18, 22, 25, 28, 33, 35, 36, 37, 40, 42, 43, 46, 47, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 59, 65, 73, 74, 75, 77, 83, 84, 85.
Dodatkowo, w tym roku Miasto zaprosiło do włączenia się w działania na rzecz jeży lubelskie Domy Dziecka, Domy Pomocy Społecznej oraz Ośrodki Socjoterapii i Wychowawcze. W ramach inicjatywy zainteresowane placówki otrzymały domki dla jeży, które zapewnią schronienie przebywającym na ich terenie zwierzętom. Do akcji zgłosiły się: Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II, Dom Pomocy Społecznej „Betania”, Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, Prawosławny Dom Pomocy Społecznej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Dom Pomocy Społecznej „Kalina”, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 53 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, Dom Dziecka im. Janusza Korczaka nr 1 w Lublinie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii ze Szkołą Podstawową nr 56 w Lublinie oraz Specjalny Ośrodek-Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.
To nie pierwsza miejska inicjatywa na rzecz tych małych ssaków. W roku 2020, w ramach projektu „Pomóżmy dzikim zwierzętom” Miasto zakupiło 33 domki dla jeży, które trafiły do placówek oświatowych i Rad Dzielnic. Z kolei w 2021 roku na wybranych ulicach Lublina pojawiły się znaki drogowe „Uwaga jeże”, które mają ostrzegać kierowców.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skwer im. Arcybiskupa Życińskiego przejdzie metamorfozę
Ponadto, w 2022 roku kolejne 64 domki zostały przekazane do lubelskich szkół i przedszkoli. Ich zakup sfinansowano ze środków pochodzących z projektu Budżetu Obywatelskiego „Lublin przyjazny zwierzętom”. Z kolei w 2023 roku dzięki środkom z projektu Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta” zakupiono dodatkowe 70 domków dla jeży, które trafiły do placówek oświatowych oraz mieszkańców Lublina. W ubiegłym roku placówki oświatowe i zarządcy lubelskich osiedli mieszkaniowych otrzymali także plakaty informacyjne dotyczące pomocy tym małym zwierzętom.
fot. Miasto Lublin