czwartek, 12 grudnia, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Klub Małego Odkrywcy ze szkoły przy ul. Berylowej wyróżniony przez Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się XIII Forum KMO – doroczne spotkanie międzynarodowej społeczności edukatorów związanych z programem Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Częścią tego wydarzenia była gala rozdania nagród w konkursie „Mistrzowie KMO”, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące działania realizowane w KMO. Nagrodzono kluby z sześciu krajów. Wśród laureatów znalazło się „KMO przy Berylowej” z Lublina.

Nagrody w konkursie „Mistrzowie KMO” są przyznawane przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Celem konkursu jest promowanie najciekawszych i najbardziej inspirujących inicjatyw realizowanych w Klubach Młodego Odkrywcy. Zgłaszane projekty oceniane są pod kątem nowatorstwa, wykorzystania metody badawczej, wpływu na społeczność lokalną oraz rozwijania samodzielności i sprawczości uczestników proponowanych aktywności. Nagrody są wyrazem uznania dla wkładu opiekunów i klubowiczów w rozwój edukacji opartej na doświadczeniu i współpracy, a także inspiracją dla innych klubów do podejmowania kreatywnych działań.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Na Ponikwodzie powstanie nowa szkoła. Miasto szuka projektanta

„KMO przy Berylowej” z Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie zaangażowało społeczność szkolną w projekt ekologiczny „Przyjaciele przyrody”. Klubowicze zamontowali budki lęgowe dla ptaków, jeży, nietoperzy i wiewiórek. Prowadzili obserwacje zwierząt, analizowali wzajemne odziaływania gatunków w przyrodzie. Zorganizowali też warsztaty edukacyjne dla młodszych dzieci, zachęcając ich do większej uważności na otaczającą przyrodę.

– Nie przewidzieliśmy, że nasze zadanie będzie rozbudowywało się w trakcie realizacji. Pojawiały się nowe, bardzo dobre pomysły, z których każdy warto było zrealizować. Zaakceptowaliśmy elementy kreatywnego, elastycznego podejścia, aby nie musieć wybierać i móc cieszyć się każdą chwilą z naszymi uczniami i przyrodą” – podkreśla opiekunka klubu, Monika Stachowicz.

Komisja konkursowa doceniła ten projekt za szerzenie postaw ekologicznych wśród najmłodszych uczestników społeczności lokalnej, a także za rozbudzanie sympatii i zaufania do otaczającej przyrody.

W konkursie nagrodami uhonorowane zostały także cztery inne polskie Kluby Młodego Odkrywcy: „Exodus” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie, „#laboratorium” działające przy Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Żyrardowie, „Naukowe Potyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 68 w Krakowie i „Zielona-Akademia” funkcjonująca przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Dworze Mazowieckim, oraz kluby z Armenii, Etiopii, Gruzji, Rumunii i Ukrainy.
Szczególną uwagę jury zwróciły działania całej społeczności KMO w Etiopii, która otrzymała nagrodę za niezłomność i nieprzerwaną pracę na rzecz edukacji uczniów w ekstremalnych warunkach wojny domowej.

Podczas XIII Forum KMO przyznano też nagrody partnerom regionalnym – instytucjom i organizacjom, które rozwijają sieć KMO w niemal wszystkich polskich województwach.

Organizowane co roku Forum KMO to przestrzeń wymiany doświadczeń i inspiracji ponad granicami, najbardziej doniosłe wydarzenie dla społeczności edukatorów związanych z programem KMO. To miejsce spotkań, dzielenia się ideami i dobrymi praktykami. To również okazja do celebrowania sukcesów, weryfikowania pomysłów i planowania działań na nadchodzący rok. Ale to nie wszystko. Forum KMO to także międzynarodowa społeczność i platforma współpracy, łącząca uczestników z różnych krajów i wzmacniająca sieć KMO jako globalną inicjatywę edukacyjną.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelscy studenci dostali stypendia biznesowe

Kluby Młodego Odkrywcy to otwarta sieć edukacyjna, której celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawanie świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie, a także rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów.

Dziś w Polsce działa niemal 1000 takich klubów. Międzynarodowa sieć obejmuje Armenię, Etiopię, Gruzję, Mołdawię, Rumunię i Ukrainę, a niebawem dołączą do niej kolejne kraje.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *