piątek, 18 października, 2024
HistoriaŁęcznaWiadomościZ regionu

Pochowają Stanisława Marciniaka ps. „Niewinny”, „Janusz”. Jego szczątki odkryto na cmentarzu przy ul. Unickiej

Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej, w środę, 20 marca 2024 roku o godz. 12:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Rogóźnie (gmina Ludwin) rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka ps. „Niewinny”, „Janusz”.

Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie zwłok do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu. W ceremonii z udziałem wojskowej asysty honorowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej weźmie udział m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk zastępca prezesa IPN.

Stanisław Marciniak ps. „Niewinny”, „Janusz” urodził się 1 sierpnia 1915 r. w miejscowości Dratów w powiecie lubartowskim. W latach 1937-1938 odbył służbę wojskową w 12. Pułku Ułanów Podolskich. W okresie niemieckiej okupacji był żołnierzem Batalionów Chłopskich na placówce w Abramowie. Od stycznia 1946 r. był członkiem oddziału Józefa Struga „Ordona”. Ujawnił się w 1947 r. przed Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego w Chełmie, jednak pozostał dalej w konspiracji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Odkrycie na cmentarzu przy ul. Unickiej. IPN: To mogą być szczątki osób straconych na lubelskim Zamku

Po śmierci „Ordona” i jego zastępcy Stanisława Falkiewicza pseud. „Ryś”, przejął w grudniu 1947 r. komendę nad oddziałem. Grupa przetrwała w terenie do maja 1948 r., kiedy uległa rozpadowi. Marciniak wyjechał wówczas na Ziemie Odzyskane, a następnie do Płocka. Poszukiwany przez UB, powrócił we wrześniu 1951 r. na Lubelszczyznę i dołączył do oddziału Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny”.

„Niewinny” został aresztowany 6 października 1951 r. w wyniku obławy zorganizowanej przez UB-KBW w kolonii Zbereże nad Bugiem i przewieziony do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Włodawie. Stamtąd został przeniesiony do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie, a następnie osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie. Przeszedł intensywne i ciężkie śledztwo. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie 14 sierpnia 1952 r. skazał Marciniaka na karę śmierci, którą wykonano 12 stycznia 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Szczątki Stanisława Marciniaka odkryto w listopadzie 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

źródło: IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *