sobota, 26 października, 2024
WiadomościZ kraju i ze świata

Zmiana czasu na zimowy. W weekend śpimy o godzinę dłużej

W nocy z soboty na niedzielę, 27 października 2024 roku, przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, co oznacza, że będziemy spać godzinę dłużej. A co z komunikacją nocną? Wiele miast, w tym Lublin, dostosowuje rozkłady, aby uniknąć zamieszania.

Choć zmiana na czas zimowy to dla niektórych ulga w postaci dodatkowej godziny snu, inni mogą odczuć dezorientację w pierwszych dniach po przestawieniu zegarków. Tak też będzie w ten weekend.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelski portal wystrzelił nas w kosmos, teraz przeniesie do Filadelfii

W niedzielę, 27 października, wskazówki zegarków trzeba będzie cofnąć z godz. 3.00 na 2.00. Czas zimowy potrwa przez pięć miesięcy, aż do końca marca, kiedy to wrócimy do czasu letniego.

Choć zmiana czasu jest uciążliwa dla wielu osób, od dłuższego czasu stosujemy ją regularnie. Pierwszy raz w Polsce wprowadzono ją w okresie międzywojennym, a od lat 70. wróciła na stałe do naszego życia. Mimo, że do 1995 roku zegarki cofaliśmy już we wrześniu, to obecnie robimy to pod koniec października.

Dyskusje o zniesieniu zmiany czasu trwają od lat. Niektóre kraje, takie jak sąsiadująca z Polską Białoruś, zrezygnowały już z tego zwyczaju. Podobnego zdania było 90 proc. uczestników europejskich konsultacji, którzy opowiedzieli się za odejściem od przestawiania zegarków. Mimo to, zmiana czasu nadal obowiązuje w 70 krajach na świecie, w tym w całej Unii Europejskiej.

Plusy i minusy

Zmiana czasu niesie za sobą zarówno korzyści, jak i pewne niedogodności. Do zalet można zaliczyć oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo, przesunięcie czasu poprawia bezpieczeństwo na drogach, ponieważ lepsze dopasowanie godzin aktywności do warunków oświetleniowych zmniejsza ryzyko wypadków. W okresie zimowym zyskujemy także godzinę snu, co może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i poziom wypoczęcia.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kręcona w Lublinie hollywoodzka produkcja wkrótce trafi do kin

Niestety, zmiana czasu ma również swoje minusy. Przede wszystkim komplikuje transport – przestawianie rozkładów jazdy pociągów i samolotów może prowadzić do dezorganizacji, a nawet opóźnień. Dla wielu osób taka zmiana negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Rozdrażnienie, problemy ze snem i trudności z koncentracją to częste dolegliwości pojawiające się w wyniku zaburzenia naturalnego rytmu dobowego. Dodatkowo, wprowadzenie zmiany czasu wiąże się z kosztami związanymi z koniecznością dostosowania systemów teleinformatycznych do nowych godzin, co generuje niepotrzebne wydatki.

Jak pojedzie komunikacja nocna?

W związku ze zmianą czasu wiele miast, w tym Lublin, dostosowuje rozkłady jazdy, aby uniknąć zamieszania. Warto więc sprawdzić, czy Twój kurs nie uległ przesunięciu.

Jak poinformował ZDiTM, w nocy z soboty na niedzielę (27 października) kursy komunikacji nocnej zostaną wykonane następująco:

Linia N1

kursy wykonane dwukrotnie – wg czasu letniego i zimowego:

– 2.04 z Paderewskiego (2.30 z pl. Wolności)
– 2.02 z Żeglarskiej (2.30 z pl. Wolności)

Linia N2

Kurs wykonany dwukrotnie – wg czasu letniego i zimowego:

– 2.02 z Gęsiej (2.30 z pl. Wolności) do Świdnika

Kurs wykonany podczas zmiany czasu z letniego na zimowy:

– 1.45 ze Świdnika (1.56 z Felina, 2.30 z pl. Wolności) – jeszcze wg czasu letniego
– 2.45 (czas zimowy) kurs ze Świdnika, o 2.56 (czas zimowy) z Felina, i 3.30 (czas zimowy) z pl. Wolności

Linia N3

kursy wykonane dwukrotnie – wg czasu letniego i zimowego:

– 2.01 ze Skansenu (2.30 z pl. Wolności)
– 2.03 z Abramowic (2.30 z pl. Wolności)

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *