niedziela, 8 września, 2024
WiadomościZ kraju i ze świata

Senior bezpieczniejszy w sieci

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2022 r. blisko 4,4 tys. osób zostało oszukanych metodą „na wnuczka”. Wśród ofiar dominują seniorzy w wieku 71-90 lat – stanowią oni 67% pokrzywdzonych. By zapobiec kolejnym tego typu przestępstwom Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawskim Instytutem Bankowości zainicjowały kampanię edukacyjną „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior”.

Seniorzy, dla których korzystanie z sieci, czy to za pomocą komputera, czy też smartfonu, jest pewnego rodzaju nowością, często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw wynikających z braku czujności w przypadku kontaktu ze strony oszusta. Stają się przez to łatwym celem ataków. Realizatorzy projektu koncentrują się zatem na podniesieniu świadomości osób starszych na kwestie związane z różnego rodzaju oszustwami popełnianymi za pośrednictwem internetu oraz przez telefon – z manipulacjami, wyłudzaniem danych (phishing) czy podszywaniem się pod zaufane podmioty (spoofing) włącznie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Lekarka z Syrii” wyłudziła od 77-latka ponad 14 tys. złotych

Kampania realizowana jest poprzez skierowane do seniorów webinary, warsztaty oraz spotkania stacjonarne poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Jak wyjaśnia Beata Frankiewicz z NASK, koordynatorka projektu: – „Seniorzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą zadawać pytania oraz dzielić się swoimi obawami dotyczącymi przestępstw internetowych. Przestrzeni, w której wiedza ekspercka jest na wyciągnięcie ręki, a prowadzący rozumieją ich potrzeby i potrafią wytłumaczyć trudne zagadnienia w maksymalnie przystępny sposób”.

Podczas takich spotkań seniorzy otrzymują specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą najbardziej istotne informacje o metodach działania oszustów telefonicznych i wskazówki dotyczące zachowania w sytuacji prób nacisku i manipulacji z ich strony. Ulotka jest również dostępna na stronie NASK, skąd można ją pobrać i wydrukować.

W ramach kampanii przewidziano także cykl artykułów i infografik w bardziej szczegółowy sposób prezentujących najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw oraz sposoby zabezpieczenia się przed nimi.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: 71-latka z Lublina przelała „policjantowi” ponad ćwierć miliona złotych

Szczegółowe informacje na temat projektu i podejmowanych w jego ramach działań znaleźć można na stronie NASK, www.nask.pl, w zakładce „Aktualności”.

Senior bezpieczniejszy w sieci
fot. NASK | Ulotka cyberbezpieczny senior
Ulotka cyberbezpieczny senior
fot. NASK | Ulotka cyberbezpieczny senior

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *