W Kazimierzu Dolnym startuje Festiwal IMAGINE Culture without Borders – Kultura bez Granic
W piątek, 9 sierpnia, rusza nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Lubelszczyzny. To Międzynarodowy Festiwal IMAGINE Culture without Borders – Kultura bez Granic w Kazimierzu Dolnym.
– Kazimierz Dolny to miasteczko w przeszłości zamieszkiwane przez ogromną ilość społeczności żydowskiej i poprzez ten festiwal chcemy to podkreślić – mówi Patrycja Okonowska z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Jarmark Jagielloński 2024. Co tym razem przygotowali organizatorzy?
Pomysłodawcami i organizatorami są Irina zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, Seweryn Aszkenazy i Elżbieta Chojnowska z fundacji Culture without Borders – Kultura bez Granic.
– Ideą i istotą naszego festiwalu jest zaprezentowanie utworów skomponowanych przez polsko-żydowskich artystów, którzy – choć znani – pozostają w cieniu klezmerów, uważanych za esencję żydowskiej muzyki – mówi Irina zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg. – Tymczasem, uznając rzecz jasna ich znaczenie, należy jednak przypomnieć, że słyszane powinny być nie tylko głosy tradycyjnego sztetla, bo nie one jedyne stanowią esencję żydowskiej muzyki. Trzeba mieć świadomość, że jest wiele innych wartości i dróg doświadczania piękna i unikalnego charakteru tej muzyki.
W programie festiwalu znajdziemy m.in. koncerty z obszaru muzyki klasycznej, jazzu, world music, a także dyskusje z udziałem publiczności.
– W Kazimierzu Dolnym organizujemy naprawdę wiele różnych wydarzeń, ale brakowało nam takiego festiwalu, jaki teraz ma się odbyć. Nie idziemy w stronę popkultury, tylko jest to muzyka ekskluzywna – dodaje Patrycja Okonowska.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzi piąte urodziny
– Rolą uniwersytetu jest promowanie wyższych wartości na każdym polu aktywności społecznej, także w kulturze, muzyce i sztuce. Dlatego czasem stajemy w roli swego rodzaju mecenasa kultury. Festiwal Imagine, który nawiązuje do korzeni miasta, do jego historii, który staje się pomostem między kulturami i społeczeństwami, to jest to, co jako uczelnia chcemy propagować – mówi rektor KUL.
Festiwal zakończy się w niedzielę, 11 sierpnia, o godz. 16:00 recitalem fortepianowym Romana Markowicza. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. Pełny program wydarzenia dostępny jest pod tym linkiem.
fot. materiały organizatora
Pingback: Rusza nabór do kolejnej edycji projektu Landart na granicy