czwartek, 3 kwietnia, 2025
KulturaWystawy

Dobiega końca wystawa platerów w Kazimierzu Dolnym

Tylko do 8 września br. w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym będzie prezentowana wyjątkowa wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce”. To ostatnia okazja, żeby obejrzeć nigdy dotąd nieeksponowane dzieła z kolekcji prywatnych oraz unikatowych, rzadko prezentowanych dzieł z kolekcji muzealnych.

Platery to przedmioty ze stopów metali nieszlachetnych (miedzi, cynku i cyny) pokryte warstwą szlachetnego srebra. Pierwsze tego typu przedmioty sprowadzali na ziemie polskie z Anglii i Francji bogaci arystokraci, w tym księżna marszałkowa Izabela z Czartoryskich oraz hrabia Stanisław Kostka Potocki. Powstały od XVIII w., a szczyt ich popularności przypada na drugą połowę XIX wieku i początek XX, aż po rok 1939. W tym czasie głównym producentem platerów na ziemiach polskich były firmy warszawskie, tworzące nie tylko na potrzeby miejscowego rynku, ale także eksportujące wyroby do Europy, Azji i Ameryki. Platerowana zastawa stołowa była podstawowym elementem wyposażenia średniozamożnych i zamożnych domów, a od końca XIX wieku wręcz powszechnie obecnym na polskich stołach.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej! To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

– Fetowanie wydarzeń rodzinnych, towarzyskich czy politycznych od zawsze koncentrowało się wokół stołu. To tu ujawniały się ambicje, status majątkowy, smak artystyczny i obycie gospodarza. Kosztowne naczynia ze srebra, złota i innych cennych materiałów, wykonane przez doskonałych mistrzów, były dekoracyjne i miały budzić podziw, a nawet zazdrość wśród zaproszonych gości. Wraz z rozwojem przemysłu i wzrostem zamożności mieszczaństwa wzrósł także popyt na piękne sprzęty stołowe. Dzięki wynalazkowi platerowania, który znacznie obniżał koszt ich produkcji, w kolejnych dziesięcioleciach można było zaspokoić pragnienia coraz liczniejszej rzeszy odbiorców – mówi Joanna Paprocka-Gajek, kuratorka wystawy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Dobiega końca wystawa platerów w Kazimierzu Dolnym

Na wystawie można zobaczyć nie tylko unikatowe, rzadko prezentowane dzieła z kolekcji muzealnych
(m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum
Warszawy), ale przede wszystkim rarytasy z kolekcji prywatnych – dzieła nigdy dotąd nieeksponowane, które specjalnie na tę wyjątkową okazję użyczyli kolekcjonerzy. Są to nie tylko najstarsze obiekty, powstałe ponad 200 lat temu w pionierskich zakładach Józefa Frageta i Wincentego Norblina, ale także popularne obecnie przedmioty w stylu art déco, projektowane m.in. przez Julię Kejlową, Leona Niemojewskiego, Romana Krzywca czy Leona Szatzsznajdera (Szacsznajdera).

– Niezwykle kunsztowne i efektowne dawne platery, często odznaczane najwyższymi nagrodami na wystawach krajowych i światowych, godne ekspozycji muzealnych, cenione na rynkach antykwarycznych i kolekcjonerskich, zachwycają do dziś i przypominają znakomite osiągnięcia polskiego przemysłu metalowego XIX i początku XX wieku – dodaje Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, kuratorka wystawy z Muzeum Sztuki Złotniczej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Unikalne zdjęcia studenckiego życia trafiły do Politechniki Lubelskiej (foto)

Wystawa prezentująca „niecodzienne przedmioty codziennego użytku” została zorganizowana w ramach wieloletniej współpracy Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dla uczczenia 200 lat platernictwa na ziemiach polskich. Patronem honorowym wydarzenia jest Ambasada Francji w Polsce.

Wystawę „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce” można oglądać w Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19 w Kazimierzu Dolnym do 8 września br. w godzinach 10:00-17:00.

Dobiega końca wystawa platerów w Kazimierzu Dolnym

fot. Muzeum Nadwiślańskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *