Lublin świętuje Dzień Pracownika Socjalnego. Wręczono medale i wyróżnienia
W Lublinie odbyły się dzisiaj miejskie obchody Dnia Pracownika Socjalnego, podczas których wręczono medale i wyróżnienia pracownikom pomocy społecznej, doceniając ich rolę we wspieraniu mieszkańców miasta.
W dniu dzisiejszym Lublin wyróżnił osoby zasłużone w obszarze pomocy społecznej, świętując Dzień Pracownika Socjalnego. W Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyła się uroczystość, podczas której pracownicy socjalni otrzymali medale Prezydenta Miasta Lublin oraz wyróżnienia od dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR).
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin wspiera walkę z przemocą. Rusza kampania „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”
Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, podkreśliła ogromną rolę pracowników socjalnych w obszarze wsparcia mieszkańców Lublina. Zaznaczyła, że ich praca to nie tylko reagowanie na trudne sytuacje życiowe, ale także realizacja innowacyjnych programów i projektów, które wprowadzają nowe formy usług społecznych. Lipińska zwróciła uwagę na wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się pracownikom w ostatnim czasie, w tym pandemię Covid-19, wojnę w Ukrainie oraz kryzys uchodźczy.
W Lublinie w obszarze pomocy społecznej pracuje niemal 1600 osób, z czego 517 w MOPR. Na co dzień wspierają one osoby i rodziny w przezwyciężaniu trudności, pomagają w usamodzielnianiu się i integracji społecznej. Są również zaangażowane w analizowanie i ocenianie potrzeb społecznych oraz rozwijanie lokalnych programów wsparcia.
W trakcie uroczystości swoje talenty zaprezentowały zespoły artystyczne, w tym Zespół Berberys, Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Chór Dziecięcy „Veselyky”, dodając wydarzeniu wyjątkowej oprawy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Więcej kultury w lubelskich dzielnicach. Rusza nabór do miejskiego programu
Dzień Pracownika Socjalnego, obchodzony 21 listopada i ustanowiony przez Sejm RP, jest okazją do uhonorowania pracy socjalnej, obejmującej szeroki zakres zawodów i funkcji, od asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, placówek opiekuńczo -wychowawczych, aż po osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych i pracowników organizacji pozarządowych.
Jest to szczególny wyraz uznania dla tych, którzy na co dzień pracują na rzecz dobra wspólnego i poprawy jakości życia mieszkańców.
Pingback: Lublin ustanawia nowe standardy dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami