piątek, 18 października, 2024
LublinWiadomości

Nauka i zabawa dla każdego. Na Politechnice Lubelskiej stanie miasteczko bezpieczeństwa

W środę, 16 października, w godzinach 9:00-12:00 na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędzie się druga edycja Dnia Bezpieczeństwa. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do specjalnie zaaranżowanego miasteczka, gdzie uczestnicy poznają tajniki pracy służb ratowniczych.

Na Politechnice Lubelskiej podczas Dnia Bezpieczeństwa spotkać będzie można strażaków, policjantów, żołnierzy i ratowników medycznych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Od teorii do praktyki. Lubelscy studenci testowali elektryczną ciężarówkę

– Chcemy pokazać jak ważne są szybkie reakcje i znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówi koordynatorka wydarzenia, mgr inż. Magda Wlazło z Politechniki Lubelskiej.

Co czeka na uczestników?

W programie, m.in. pokaz ratownictwa technicznego. Strażacy pokażą, jak wygląda ich praca na miejscu wypadków drogowych (cięcie wraku pojazdu i wydobywanie poszkodowanego). Ratownicy medyczni zaprezentują sprzęt używany podczas akcji ratunkowych, w tym karetki i wyposażenie medyczne. Obejrzeć będzie można też pokazy resuscytacji i dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.

Dla najmłodszych uczestników przewidziano specjalne atrakcje, w tym zawody z hydronetką. Dodatkowo, będzie można obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego i policyjnego, a także zobaczyć w akcji psa ratowniczego poszukującego zaginionych.

W ramach wydarzenia odbędzie się również panel o bezpieczeństwie podczas powodzi, który poprowadzi brygadier Stanisław Sulenta – ekspert, który koordynował działania ratunkowe podczas dwóch największych powodzi w Polsce: w 1997 i 2010 roku.

Dzień Bezpieczeństwa na Politechnice Lubelskiej to nie tylko szansa na obejrzenie imponujących pokazów, ale również okazja do zdobycia cennej wiedzy. Organizatorzy podkreślają, że bezpieczeństwo to priorytet, a odpowiednia świadomość i umiejętności mogą uratować życie.

– Chcemy, aby zarówno młodzi, jak i dorośli zdobyli praktyczne umiejętności, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach zagrożenia. Edukacja na temat bezpieczeństwa powinna zaczynać się już od najmłodszych lat – podkreśla Magda Wlazło, aktywna członkini ochotniczej straży pożarnej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Machiny, roboty i cięcie wodą. Uczniowie z Lewina Brzeskiego odwiedzili Politechnikę Lubelską (zdjęcia)

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 16 października wypada Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Jest to globalna inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości znaczenia ratowania życia poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez osoby postronne, świadków zdarzenia.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *