czwartek, 12 września, 2024
LublinWiadomości

Od września sprawniej przemieścimy się po mieście? Lubelski Ratusz zapowiada kolejne zmiany

Zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji miejskiej w poszczególnych dzielnicach Lublina, uruchomienie pierwszych sekundników przy sygnalizacjach świetlnych oraz dodatkowe strzałki warunkowego skrętu to zapowiadane przez lubelski Ratusz zmiany, które wraz z początkiem roku szkolnego mają usprawnić poruszanie się po mieście.

– Od września wprowadzamy trzeci etap zmian w kursowaniu linii autobusowych i trolejbusowych. To przede wszystkim zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w poszczególnych dzielnicach Lublina, czyli strategiczny kierunek optymalizacji, przy uwzględnieniu posiadanych zasobów zarówno w postaci taboru, jak i kierowców. Dodatkowo, w ramach pilotażu uruchamiamy pierwsze sekundniki przy sygnalizacjach świetlnych – mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

>>> CZYTAJ TAKŻE: MPK Lublin planuje zakup 20 autobusów wodorowych. Trzy firmy zainteresowane dostawą

Planowane zmiany mają sprawić, że odczuwalnie wzrośnie częstotliwość kursowania autobusów i trolejbusów. Zgodnie z zapowiedziami Ratusza, w dni powszednie liczba linii kursujących w szczycie porannym i popołudniowym co kwadrans zwiększy się z 5 do 16 linii (dotyczy to linii nr 6, 15, 17, 18, 26, 31, 40, 55, 57, 150, 151, 153, 155, 156, 158, 159, 160). Częstotliwość wzrośnie także między godzinami szczytu.

Zwiększyć ma się również liczba połączeń do intensywnie rozwijających się osiedli mieszkaniowych, w tym do Węglina Południowego, Zielonego Wzgórza, Czechowa Północnego na ul. Koncertową czy do „nowego” Wrotkowa w okolicy ul. Granata.

Zapewnione ma być także nowe połączenie bezpośrednie, z rejonu ul. Granata do Śródmieścia.

Pierwszy, zbiegający się w czasie z otwarciem nowego dworca, etap zmian obejmował wzmocnienie dotychczasowej obsługi w okolicy Dworca Lublin. Linie nr: 5, 22, 24, 52 i 74 skierowano bezpośrednio pod obiekt. Ponadto, nastąpiła zmiana trasy przejazdu linii nr 1, 13, 30, 34, 45, 154, 161 i N3 związana z obsługą Dworca Lublin. Drugi, wdrożony w marcu br., wprowadził dwie nowe linie o charakterze przyspieszonym – 301 i 302. Pierwsza z nich nr 301 połączyła os. Poręba z ul. Daszyńskiego, a nr 302 os. Widok z Czechowem. Ponadto, dotychczasowa linia nr 46 zyskała nowy numer – 303.

Sygnalizacja świetlna po nowemu

Wraz z końcem wakacji mają zostać wdrożone również zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnych. Na wybranych światłach pojawią się tzw. sekundniki oraz dodatkowe strzałki warunkowego skrętu.

Jak informuje lubelski Ratusz, w ramach pilotażu, siedem urządzeń odliczających czas do zmiany cyklu świateł zostanie zamontowanych na skrzyżowaniu ulic: Kunickiego – Rejtana – Zemborzycka.

To na razie pierwsza lokalizacja, którą Miasto wytypowało do przetestowania tego rozwiązania. Niebawem sekundniki pojawią się również w kolejnych miejscach.

– Analizowane są lokalizacje u zbiegu ulic: Armii Krajowej – Orkana, Andersa – Walecznych, Prusa – Północna, Turystyczna – Kasprowicza czy Poligonowa – Zielone Wzgórze – wylicza Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZDiTM.

Ponadto, na wybranych skrzyżowaniach zaprojektowano dodatkowe strzałki warunkowego skrętu. Takim rozwiązaniem objęto relacje ulic: Metalurgiczna – Grygowej (z ul. Grygowej w prawo w ul. Metalurgiczną w kierunku Świdnika), Wrotkowska – Inżynierska (z ul. Inżynierskiej w prawo), Krakowskie Przedmieście – Kołłątaja (w lewo z ul. Kołłątaja) oraz Mełgiewska – droga serwisowa (wyjazd ze stacji paliw w drogę serwisową ul. Mełgiewskiej).

– Projekty uwzględniające te zmiany został przekazany do zaopiniowania Policji. Po ich uzgodnieniu zostaną przekazane do realizacji, najwcześniej zaczną funkcjonować we wrześniu – dodaje Monika Fisz.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejska flota rowerowa powiększyła się o kolejne elektryki

Dodatkowo, bez montażu strzałek, wydłużono czas trwania zielonego światła na ul. Turystycznej (wyjazd w prawo z CH Leclerc) oraz ul. Krańcowej (prawoskręt z ul. Krańcowej w ul. Długą w kierunku ul. Wyzwolenia).

W Lublinie funkcjonuje łącznie 155 sygnalizacji świetlnych, w tym 121 jest włączonych do Systemu Zarządzania Ruchem. Wnioski dotyczące zmian w ich funkcjonowaniu można zgłaszać do Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin lub mailowo na adres: [email protected].

4 komentarze do “Od września sprawniej przemieścimy się po mieście? Lubelski Ratusz zapowiada kolejne zmiany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *