Przerzucili przez polsko-białoruską granicę ponad 2600 osób. Gang przemytników rozbity
W wyniku skoordynowanej operacji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, z udziałem międzynarodowych służb, udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą odpowiedzialną za przemyt około 2 600 imigrantów przez polsko-białoruską granicę. W sprawie podejrzane są aż 32 osoby.
W skoordynowanej akcji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, wspieranej przez służby z Litwy, Niemiec oraz z udziałem europejskich agencji Eurojust i Europol, rozbity został międzynarodowy syndykat przestępczy zajmujący się nielegalnym przemytem imigrantów przez granicę polsko-białoruską. Proceder ten, prowadzony w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, dotyczył głównie obywateli Iraku, Syrii i Palestyny, którzy po dotarciu na Białoruś, nielegalnie przekraczali granicę z Polską.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Przemyt papierosów wartych ponad pół miliona złotych udaremniony w Koroszczynie
Według informacji przekazanych przez rzecznika Straży Granicznej, zorganizowana grupa przestępcza była odpowiedzialna za przerzut obcokrajowców bez odpowiednich dokumentów do krajów Europy Zachodniej. Każdy z imigrantów musiał uiścić kilka tysięcy dolarów za możliwość nielegalnego przekroczenia granicy. Szacuje się, że zatrzymani przemycili w ten sposób około 2 600 osób.
Operacja, nadzorowana przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, doprowadziła do ustalenia 32 podejrzanych, w tym obywateli Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. Zorganizowana grupa działała już od etapu organizowania nielegalnej migracji w krajach takich jak Turcja, Irak.
– Imigrantami byli najczęściej obywatele Iraku, Syrii i Palestyny, którzy najpierw trafiali na Białoruś, a następnie, po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską, byli transportowani w głąb kraju aż do granicy niemieckiej – podkreśla rzecznik SG.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chcieli wyjechać z Polski Audi wartym 700 tys. zł. Dwaj obywatele Białorusi odpowiedzą za paserstwo
Sześciu osobom z grupy postawiono zarzuty udziału w międzynarodowej, zorganizowanej grupie przestępczej, co grozi karą do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące, podczas gdy pięciu innym podejrzanym nałożono dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.
Pingback: Napięta sytuacja na granicy z Ukrainą. Rekompensaty dla przewoźników mogłyby pomóc w jej uspokojeniu