Kwalifikacja wojskowa w województwie lubelskim. Przed komisją stanie 14 tys. młodych obywateli
Od 12 lutego do 30 kwietnia w województwie lubelskim odbędzie się kwalifikacja wojskowa, obejmująca blisko 14 tysięcy mieszkańców. Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski podkreśla, że jest to proces budowania wiedzy o zasobach obronnych, a nie mobilizacja czy pobór.
W województwie lubelskim rozpoczyna się coroczny proces kwalifikacji wojskowej. W tym roku obejmie on mężczyzn urodzonych w 2005 roku, w tym 19-latków, oraz osoby ze starszych roczników, które nie zostały orzeczene, nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej lub nie mają nadanej kategorii zdrowia. Wojewoda Krzysztof Komorski wyjaśnia, że celem jest poznanie zasobów do planowania strategii obronnej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Trasa S17 między Lublinem a Zamościem. Wiemy kto wybuduje 35 km ekspresówki
Na terenie województwa funkcjonować będą 23 powiatowe i jedna wojewódzka komisja lekarska. Kwalifikacji podlega w tym roku 13 782 osób, w tym 10 567 mężczyzn z rocznika podstawowego 2005 i 2 665 z wcześniejszych lat. Do procesu włączone są także kobiety z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku oraz ochotnicy.
Proces ma na celu określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej oraz aktualizację ewidencji wojskowej. Kwalifikacja obejmuje badania lekarskie i psychologiczne, a w niektórych przypadkach również badania specjalistyczne.
Stawienie się na kwalifikację jest niezbędne do przyznania jednej z czterech kategorii zdolności do służby: od pełnej zdolności (kategoria A), poprzez czasową niezdolność (kategoria B) do trwałej niezdolności (kategoria E).
Termin przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej Minister Obrony Narodowej wyznaczył na okres od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Nie mniej jednak, ze względu na ferie zimowe, proces ten w województwie lubelskim rozpocznie się nieco później, 12 lutego.
Jak podkreśla Płk Jerzy Flis, szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji: – „Każda z osób, która dostanie stosowne wezwanie, powinna się stawić bez obaw, bo ja traktuję to jako obowiązek, ale jednocześnie jako przywilej”.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: UMCS uruchamia zimową rekrutację na trzy kierunki studiów. Zapisy ruszają już 22 stycznia
Wezwania zostaną rozesłane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Osoby, które otrzymają wezwanie, ale nie będą mogły się stawić, muszą to uzasadnić. W razie potrzeby organ może wyznaczyć inny termin, lecz oczekuje się wcześniejszego poinformowania o niemożności stawienia się w wyznaczonym terminie.
Pingback: Były komendant wojewódzki policji zatrudniony przez wojewodę