niedziela, 24 listopada, 2024
LublinWiadomości

Jak będzie wyglądał Teatr im. J. Osterwy po przebudowie? Podpisano umowę z wykonawcą projektu

Modernizacja sceny głównej i widowni, stworzenie ogrodu dachowego z widokiem na Stare Miasto, czy przebudowa miejsc parkingowych to tylko część zadań wpisanych w plan generalnego remontu Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Właśnie podpisano umowę z biurem projektowym odpowiedzialnym za przygotowanie dokumentacji dotyczącej modernizacji jednego z najstarszych Teatrów w Polsce.

Projekt remontu został wyłoniony w trwającym od 18 lipca do 30 listopada 2023 roku konkursie. Decyzją Sądu Konkursowego wygrała koncepcja firmy AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. W piątek, 5 kwietnia oficjalnie podpisano umowę na jego wykonanie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Kultura na Wyciągnięcie Ręki”. Centrum Spotkania Kultur zrealizuje innowacyjny projekt wart 10 mln zł

Modernizacja obiektu została podzielona na dwa etapy – w ramach projektów pn. „Modernizacja oraz ucyfrowienie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie” i „Poprawa efektywności energetycznej budynku Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie”. Łącznie obie inwestycje wyniosą około 100 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich stanowi blisko 70 mln zł.

Pierwszy projekt obejmuje m.in. modernizację głównej sceny, widowni, infrastruktury parkingowej. W budynku pojawią się ponadto windy oraz pochylnie i podjazdy. Inwestycja zakłada również ucyfrowienie i doposażenie Teatru poprzez m.in. budowę nowej strony www i własnej platformy VOD, digitalizację kontentu, czy zakup nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu akustycznego.

Jak będzie wyglądał Teatr im. J. Osterwy po przebudowie? Podpisano umowę z wykonawcą projektu
fot. Teatr Osterwy

Drugi z projektów koncentruje się natomiast na termomodernizacji i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii poprzez montaż paneli fotowoltaicznych.

Jak zapowiada właściciel biura projektowego AMC Andrzej M. Chołdzyński jedną z atrakcji będzie możliwość podziwiania panoramy Lublina z dachu Teatru, na którym powstanie ogród z widokiem na całe Stare Miasto i pomnik Unii Lubelskiej. Ponadto, do użytku zostanie przywrócona nieużywana obecnie część teatru, tzw. filharmonia.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piwnice Centrum Kultury w Lublinie już otwarte. Przebudowa zabytkowego podziemia kosztowała blisko 7,7 mln zł

Zakończenie prac projektowych przewidziano na koniec 2024 roku, a prace budowlane potrwają od 2025 do 2027 roku.

Teatr Osterwy, zbudowany w latach 1884-1886 według projektu Karola Kozłowskiego, był inicjatywą lubelskich przemysłowców braci Adolfa i Juliusza Fricków. Budynek, który powstał ze składek społecznych został uroczyście otwarty 6 lutego 1886 roku, będąc jednym z najpiękniejszych i najnowocześniejszych teatrów w Europie.

Jak będzie wyglądał Teatr im. J. Osterwy po przebudowie? Podpisano umowę z wykonawcą projektu
fot. Teatr Osterwy
Jak będzie wyglądał Teatr im. J. Osterwy po przebudowie? Podpisano umowę z wykonawcą projektu
fot. Teatr Osterwy

Jeden komentarz do “Jak będzie wyglądał Teatr im. J. Osterwy po przebudowie? Podpisano umowę z wykonawcą projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *