poniedziałek, 25 listopada, 2024
KulturaWystawy

Wystawa „AeroPLan”. Od czasopisma po silniki odrzutowe

Łopata wirnika nośnego i śmigła ogonowego, koncepcja skrzydła nośnego z układem napędowym zainstalowanym wewnątrz profilu skrzydła motoszybowca, czy archiwalne numery czasopisma „Technika Lotnicza”. Wszystko to można oglądać do końca sierpnia na wystawie ,,AeroPLan” w Politechnice Lubelskiej. Chętni będą mogli też wirtualnie wzbić się w chmury…

Inicjatorem wystawy jest Centrum Informacji Naukowo-Technicznej (CINT) Politechniki Lubelskiej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelska uczelnia gospodarzem międzynarodowej konferencji lotniczej

– Kończymy właśnie projekt cyfryzacji czasopisma „Technika Lotnicza”. Pismo to prezentuje polskie osiągnięcia w przemyśle lotniczym, badaniach i rozwoju, a także nowe konstrukcje i patenty lotnicze. Znajdują się w nim także opisy wynalazków powstałych na naszej uczelni. A dzisiaj możemy je zobaczyć na wystawie – mówi Marta Zbańska z Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, współorganizatorka wydarzenia.

Wystawa AeroPLan. Od czasopisma po silniki odrzutowe
fot. PL

Pokazany jest projekt dotyczący hybrydowego bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu i lądowania z możliwością lotu autorotacyjnego. Statek łączy w sobie cechy wiatrakowców i wielowirnikowców. Obejrzeć można również silniki odrzutowe, w tym silniki turbowałowe do śmigłowców. Ciekawostką jest silnik 1000-konny z pierwszym na świecie wtryskiem benzyny. Eksponaty te pochodzą m.in. z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Powrót do przyszłości made in Lublin. Studenci zbudowali auta do driftu w skali 1:10 (wideo)

Jak przyznaje kierownik Katedry prof. Mirosław Wendeker, na uczelni prowadzone są badania nad różnymi typami maszyn latających, takimi jak samoloty, śmigłowce i wiatrakowce. Naukowcy analizują te maszyny z różnych perspektyw, szczególnie koncentrując się na nowoczesnych, lekkich materiałach i zjawiskach aerodynamicznych.

Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji lotniczej „Metrology for AeroSpace”.

Wystawa AeroPLan. Od czasopisma po silniki odrzutowe
fot. PL

Jeden komentarz do “Wystawa „AeroPLan”. Od czasopisma po silniki odrzutowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *