KulturaWystawy

60 lat w obiektywie. Wyjątkowa wystawa Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL

Blisko 180 fotografii, które prezentują zarówno historyczne, jak i współczesne oblicze Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej będzie można oglądać na wystawie z okazji jego 60-lecia. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w środę, 12 czerwca, o godz. 13:15 w holu głównym wydziału.

Wydział Elektryczny Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie powstał w 1964 roku. Dziś funkcjonuje jako Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Zmiany nie ograniczyły się do samej nazwy. Od samego początku funkcjonowania, a nawet budowy jednostki, dokumentowane było rodzące się tu życie naukowe i dydaktyczne.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wystawa „AeroPLan”. Od czasopisma po silniki odrzutowe

Z okazji 60-lecia przygotowano wyjątkową wystawę zatytułowaną „Siła tradycji – potęga nowoczesności”. Prof. Paweł Węgierek, dziekan wydziału, podkreśla, że jest ona okazją do podsumowań i wspomnień, ale także do zaprezentowania aktualnych osiągnieć pracowników i studentów wydziału.

– Chcemy pokazać, jak wyglądała droga, jaką przeszedł wydział od 1964 roku, ale również pochwalić się sukcesami i odpowiedzieć o planach – mówi prof. Paweł Węgierek.

Na blisko 144 zdjęciach i rysunkach uwiecznione zostały prace budowlane wydziału, jego pierwsze laboratoria, oficjalne i nieoficjalne spotkania. Wśród eksponatów znajdziemy też urządzenia, takie jak komputer ODRA 1305, model prądnicy homopolarnej, pamięci taśmowe oraz mikrokomputer IMZ-80.

– Przyjemnie nieraz spojrzeć wstecz, przypomnieć sobie swoich nauczycieli i twarze dwudziestoletnich kolegów. Wrócić do tamtych czasów, kiedy było mało grup studenckich, poważne egzaminy wstępne, kiedy powstały pierwsze zręby, pierwsze budynki ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Byliśmy wówczas bardzo dumni z nowoczesnego kształtu i wyposażenia gmachu Wydziału Elektrotechniki i Informatyki – wspomina prof. Andrzej Wac-Włodarczyk, wieloletni pracownik i prodziekan Wydziału, prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

W drugiej części wystawy, która znajduje się w głębi holu, prezentowane będą zdjęcia współczesnych laboratoriów. Można tam zobaczyć laboratorium jakości energii elektrycznej, telemechaniki, pracownię analizy ruchu i eyetrackingu, systemów przeciwpożarowych i ewakuacyjnych, a także laboratorium optoelektroniki i sieci teleinformatycznych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowa wystawa „Niewydane Dyplomy” zawitała do Lublina

Fotografie i rysunki pochodzą ze zbiorów Muzeum Politechniki Lubelskiej, Archiwum Politechniki Lubelskiej oraz z prywatnych kolekcji obecnych i byłych pracowników wydziału.

Wystawę będzie można oglądać w holu głównym na pierwszym piętrze budynku Wydziału przy ul. Nadbystrzyckiej 38A w Lublinie. Uroczyste otwarcie odbędzie się w środę, 12 czerwca o godz. 13:15. Osoby, które nie mogą przyjść na wydział, będą mogły obejrzeć wystawę od 17 czerwca na Placu Litewskim.

fot. WEII PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *