środa, 15 stycznia, 2025
LublinWiadomościZdrowie

Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt w kraju

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zakupił nowoczesne osobiste pompy insulinowe z zaawansowanym hybrydowym systemem zamkniętej pętli, które automatycznie dostosowują ilość podawanej insuliny do potrzeb pacjentów z cukrzycą typu 1. To urządzenia najnowszej generacji, z których do tej pory w ramach refundacji NFZ mogło korzystać bardzo niewielu pacjentów w kraju.

Do USK Nr 4 w Lublinie trafiło łącznie 30 osobistych pomp hybrydowych MiniMed 780G firmy Medtronic. Szpital przy ul. Jaczewskiego jest pierwszą placówką w Polsce, która zdecydowała się pozyskać tak dużą liczbę tych urządzeń.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pacjenci USK nr 4 korzystają z nowej metody leczenia tętniaków mózgu

Do tej pory, z racji wysokich kosztów, pompy hybrydowe były udostępniane bardzo niewielkiej liczbie pacjentów w zaledwie kilku ośrodkach w kraju w ramach programu refundacji z NFZ dla pacjentów z cukrzycą typu 1, przed ukończonym 26. rokiem życia.

– Od niedawna dysponujemy najnowocześniejszym rozwiązaniem w terapii insuliną. Pozwala ono nie tylko poprawić wyrównanie gospodarki węglowodanowej u naszych pacjentów, ale także polepszyć ich jakość życia – mówi lek. Dominik Porada, diabetolog z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK Nr 4 w Lublinie.

Osobista pompa insulinowa

Do niedawna terapia pompą hybrydową nie była dostępna w Polsce. Pierwsze pompy tego typu pojawiły się w naszym kraju w 2021 roku. Dysponują one rozwiązaniami technologicznymi, które dotychczas nie występowały w pompach używanych przez pacjentów.

– Były to głównie urządzenia, których zaprogramowanie pozwalało w elastyczny sposób prowadzić ciągły podskórny wlew insuliny, jednak odbywało się to zależnie od wprowadzonych ustawień i decyzji pacjenta, bez elementu autonomiczności algorytmu – dodaje lek. Dominik Porada.

Tymczasem osobiste pompy insulinowe z hybrydowym systemem zamkniętej pętli są w stanie samodzielnie podejmować pewne decyzje.

– Automatyczny algorytm stworzony na bazie skomplikowanych wzorów matematycznych i zaawansowanych systemów obliczeniowych pozwala samodzielnie dostosowywać wlew bazalny insuliny w odpowiedzi na zmieniające się stężenia glikemii w ciągu doby – podkreśla lek. Dominik Porada

Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt

Pompa insulinowa z hybrydowym systemem zamkniętej pętli to rodzaj niewielkiego osobistego urządzenia. Pompa korzysta z systemu SmartGuard, który automatycznie dostosowuje podaży insuliny do zmiennego zapotrzebowania na nią w nocy i między posiłkami oraz do dawkowania insuliny na posiłki, różne pod względem objętości i jakości. Jednocześnie urządzenie nie dopuszcza do niskiego i zbyt wysokiego poziomu cukru.

30 pomp dla pacjentów USK Nr 4 w Lublinie

W Poradni Diabetologicznej USK Nr 4 w Lublinie z nowoczesnej terapii korzysta już ponad 40 pacjentów, z czego 15 pacjentów to osoby zakwalifikowane do terapii pompowej w ramach programu refundacji z NFZ dla osób z cukrzycą typu 1, w wieku poniżej 26. roku życia. Każdy z nich odbył uprzednio konsultację z lekarzem diabetologiem i edukację z trenerem pompowym połączoną ze szkoleniem w zakresie zasad terapii pompowej i obsługi urządzenia.

– Pacjent, który uzyskał zgodę od lekarza na korzystanie z terapii przy pomocy osobistej pompy insulinowej, kierowany jest na szkolenie do trenera pompowego. Chory otrzymuje od niego edukację z zakresu zasad zdrowego odżywiania, obliczania zawartości węglowodanów w posiłkach. Następnie pacjent uczy się obsługi pompy, w tym zakładania zestawów infuzyjnych i zbiorników, pobiera aplikację na swój telefon i instaluje oprogramowanie na osobistym komputerze, co pozwala na odczytywanie zapisanych danych z pompy i CGM, czyli funkcji ciągłego monitorowania glikemii, na odległość – mówi trenerka pompowa i specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego Anna Chitryń.

Jedną z pacjentek, która korzysta z nowoczesnego urządzenia jest Julia Cimek, która na cukrzycę choruje od 20 lat.

– Obecnie korzystam z nowoczesnej pompy i jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania. W trybie automatycznym pompa sama reguluje glikemię, dzięki czemu już nie występują u mnie jej gwałtowne skoki i wahania. Gdy cukier spada, system informuje mnie o tym dźwiękiem i mogę szybko zareagować. Z pompą połączony jest sensor, dzięki któremu stale widzę poziom stężenia glukozy. Nowa pompa daje mi więcej możliwości niż starsze modele. Z nią mogę pozwolić sobie na swobodniejszy i mniej regularny tryb życia, nie muszę tak ściśle pilnować diety, jak to miało miejsce wcześniej. Jest to bardzo przydatne w pracy – mówi Julia Cimek.

Kto może skorzystać z terapii ?

Z terapii za pomocą pompy w ramach refundacji NFZ mogą korzystać osoby od 18. do 26. roku życia z cukrzycą typu 1. Lekarz kwalifikujący pacjenta zwraca uwagę m.in. na dotychczasowe leczenie pacjenta, zaangażowanie w leczenie i możliwość współpracy podczas szkoleń edukacyjnych, na które pacjent powinien się zgłosić.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie rośnie w siłę. Będzie szkolić więcej lekarzy

Aby skorzystać z terapii, należy uprzednio odbyć wizytę w Poradni Diabetologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt

Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt

fot. USK4