sobota, 21 grudnia, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Lubelski licealista laureatem Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej. Był lepszy od niemal 100 tys. uczniów

Lubelski licealista, Szymon Sobiech, po raz kolejny udowodnił, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Już wcześniej brylował w ogólnopolskich olimpiadach, zdobywając znaczące sukcesy. Rok szkolny dopiero się rozpoczął, a Szymon już przewiózł dwa medale z Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej – złoty w drużynie oraz srebrny indywidualnie.

W dniach 2-3 września w greckiej Olimpii, reprezentacja Polski z uczniem I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie na pokładzie, rywalizowała podczas Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miliony na rozwój zawodowy uczniów lubelskich szkół

Uczniowie szkół średnich z całego świata mierzyli się w trzech etapach – dwóch pisemnych i jednym ustnym. Rewelacyjnie w tej rywalizacji spisali się Polacy, którzy zdobyli aż pięć medali, co dało im 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ważną częścią polskiego zespołu był Szymon Sobiech, który indywidualnie sięgnął po srebrny medal.

Lubelski licealista pokonał niemal 100 tys. uczniów

Do Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej staneło niemal 100 tys. uczniów. Ta liczba najlepiej dowodzi, jak imponujący jest wynik polskiej młodzieży. Swoich emocji po tym sukcesie nie ukrywał Szymon Sobiech.

– Uczucie bycia jednym z czołowych młodych ekonomistów na świecie jest niesamowite – mówił wprost Sobiech. – Jeszcze rok czy dwa lata temu marzyłem, aby być w krajowej czołówce. Wówczas pokonanie 7 tysięcy osób w Polsce wydawało się imponujące, ale gdy usłyszałem, że w eliminacjach do Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej startowało niemal 100 tysięcy uczniów, zrobiło to na mnie ogromne wrażenie – mówi lubelski licealista.

Co ciekawe, zdaniem ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, przewagą Polaków był zaskakująco wysoki poziom trudności pierwszego etapu. Składał się on z dziewięciu otwartych pytań, na które młodzi ekonomiści musieli odpowiedzieć w ciągu 90 minut.

– Pytania nas wyraźnie zaskoczyły. Wzorem poprzednich lat spodziewaliśmy się niższego poziomu trudności, ale tym razem było naprawdę wymagająco. Paradoksalnie była to dla nas bardzo dobra wiadomość. Już pierwszy etap poddał wszystkich mocnej selekcji, a nasze bardzo dobre przygotowanie przyniosło efekty – zdradził Szymon Sobiech.

Ambitne plany lubelskiego ucznia

Dla wielu może być zaskoczeniem fakt, że Polacy osiągnęli tak znakomity wynik w olimpiadzie z przedmiotu, który… nie występuje w polskim programie nauczania. Lubelski licealista jednak zachwala swoją szkołę, ponieważ umożliwiła mu ona podążanie własną, naukową ścieżką.

– Ekonomia nie jest pierwszym wyborem wśród moich rówieśników. W moich przygotowaniach ogromną rolę odegrała moja nauczycielka, pani Małgorzata Mańkowska, która jest wielką propagatorką tego typu inicjatyw. Jestem jej wdzięczny, że wskazała mi ten kierunek. Olimpiady pozwalają nam uczyć się rzeczy zupełnie innych niż w standardowym programie, ponieważ opierają się na samodzielnym, bardziej akademickim podejściu – dodał Sobiech.

Świetny wynik Szymona Sobiecha na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej w Grecji to tylko jeden z jego dotychczasowych sukcesów. Będąc uczniem trzeciej klasy liceum został zwycięzcą Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania”, laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz finalistą Olimpiady Przedsiębiorczości i Olimpiady Statystycznej. Lublinianin nie ukrywa, że mimo licznych sukcesów wciąż ma apetyt na więcej.

– Na pewno chciałbym powtórzyć te sukcesy w czwartej klasie, a może nawet je pobić. Trzeba jednak pamiętać, że w roku szkolnym 2024/2025 bardzo ważna będzie dla mnie matura. Planuję spróbować swoich sił w rekrutacji na prestiżowe studia zagraniczne – podsumował Szymon Sobiech.

Historyczny wynik polskich ekonomistów

Warto podkreślić, że podczas Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej w Grecji wynik reprezentacji Polski był historyczny. Po raz pierwszy Polska wygrała klasyfikację drużynową, a wszyscy nasi reprezentanci sięgnęli po medale. Oprócz ucznia lubelskiego liceum srebrne krążki zdobyli również Patrycja Smentoch z Gdańska oraz Wiktor Kocur z Poznania, a złote – Szymon Jackowski z Warszawy oraz Jan Baranowski z Łodzi. Od 2019 roku Polacy z międzynarodowej rywalizacji przywieźli łącznie 7 złotych medali, 13 srebrnych oraz 3 medale brązowe.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Politechnika Lubelska udostępni swój dorobek naukowy. Nowe repozytorium zastąpi bibliotekę cyfrową

– Występ naszych reprezentantów podczas Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej w Grecji był wręcz zachwycający. Jestem dumna, że XTB mogło być częścią tego sukcesu i dołożyliśmy swoją cegiełkę do występu młodych ekonomistów. W imieniu naszej firmy składam ogromne gratulacje zarówno medalistom, jak i ich opiekunom. Cieszymy się, że młodzi polscy ekonomiści pokazują swój ogromny potencjał – mówi Sylwia Kozoń, prezeska Fundacji XTB.

Powstaną klasy patronackie

Współpraca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz XTB ma wymiar długofalowy. Oprócz wsparcia reprezentacji Polski, oba podmioty utworzą klasy patronackie. Uczniowie wybranych szkół w każdym województwie będą realizowali specjalny program edukacji ekonomicznej w rozpoczętym niedawno roku szkolnym.

– Te działania mają na celu zarówno zwiększenie świadomości ekonomicznej wśród młodych ludzi, jak i przygotowanie ich do olimpiad przedmiotowych, zarówno na poziomie ogólnopolskim oraz międzynarodowym – wyjaśnia Artur Babicz z XTB Polska.

Jeden komentarz do “Lubelski licealista laureatem Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej. Był lepszy od niemal 100 tys. uczniów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *