czwartek, 19 września, 2024
LublinWiadomości

Lublin pamięta. Obchody 85. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka

Lubelskie uroczystości z okazji 85. rocznicy inwazji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka odbędą się w najbliższy wtorek, 17 września.

Z jednej strony będzie to upamiętnienie ofiar agresji sowieckiej 17 września 1939 r. poległych na Kresach Wschodnich. Z drugiej strony, uroczystości poświęcone będą również tym, którzy zginęli w Katyniu oraz zmarłym na wygnaniu i w łagrach Sybiru.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Mija 85. rocznica walk w obronie Lublina

Oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacji instytucji i organizacji kombatanckich rozpoczną się o godz. 10:40 złożeniem kwiatów pod tablicą pamięci por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Spokojnej 1.

Program uroczystości obejmuje także:

– godz. 10:15 – prezentacje wystawy przygotowanej przez IPN „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”, budynek IPN (ul. Staszica 22a),

– godz. 10:30 – złożenie kwiatów pod tablicą por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum KUL (ul. Spokojna 1),

– godz. 11:00 – mszę św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (pobrygidkowski) z udziałem pocztów sztandarowych (ul. Narutowicza 6),

– godz. 12:00 – przemarsz ul. Kapucyńską na Plac Litewski,

– godz. 12:15 – uroczystość z ceremoniałem wojskowym przy pomniku Nieznanego Żołnierza: odegranie hymnu, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz odegranie utworu „Śpij kolego…”,

– godz. 13:00 – przemarsz na pl. Dzieci z Pahiatua (obok Centrum Kultury),

– godz. 13:15 – uroczystość przy pomniku Matki Sybiraczki, w tym program artystyczny w wykonaniu uczniów XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, złożenie kwiatów oraz odegranie utworu „Cisza”,

– godz. 13:30 – przejazd pod pomnik Ofiar Katynia (ul. Głęboka),

– godz. 13:45 – uroczystość przy pomniku Ofiar Katynia, w tym złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i odegranie utworu „Śpij kolego…”.

Lubelskim obchodom towarzyszyć będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogile żołnierzy Wojska Polskiego i mogile płk Artura Górskiego na cmentarzu w Kijanach o godz. 9:00, a także zapalenie zniczy pod Lampą Pamięci Ofiar Komunizmu przy ul Królewskiej 3 w sobotę (21 września) o godz. 8:00. Ponadto tego dnia, o godz. 9:00 odbędzie się IX Mila Pamięci Ofiar Komunizmu w Ogrodzie Saskim z udziałem uczniów, rodziców oraz nauczycieli lubelskich szkół.

17 września 1939 r. Armia Czerwona zaatakowała zbrojnie opuszczoną przez aliantów Polskę, osłabioną 16-dniową walką z niemieckim agresorem, siłami: 800 tys. żołnierzy, 4959 dział, 4736 czołgów, 3300 samolotów. Wojsko Polskie broniąc terytorium II RP przed sowiecką agresją poniosło straty w liczbie: 2,5 tys. poległych, 20 tys. rannych i zaginionych, 22 tys., w tym 10 tys. oficerów, wziętych do niewoli i aresztowanych zostało pomordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych nieznanych miejscach. Kolejne tysiące Polaków zostało zamordowanych w więzieniach latem 1941 r. przed wycofaniem się Armii Czerwonej. Związek Sowiecki zagarnął we wrześniu 1939 r. wschodnie tereny Polski o powierzchni 190 tys. km2 (49 proc. terenu II RP), z ludnością liczącą 13 mln mieszkańców. Szacuje się, że NKWD deportowało ok. 1,5 mln Polaków na Sybir i w głąb ZSSR, z których znaczna część nie przeżyła.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe przedmioty w zbiorach Muzeum na Majdanku

Organizatorami uroczystości są: Prezydent Miasta Lublin we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Dyrektorem IPN Oddział w Lublinie, XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, Związkiem Sybiraków Oddział w Lublinie, Stowarzyszeniem Borowiczan-Sybiraków, Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Lublin, Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Lubelskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru, Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów w Kraju Oddział w Lublinie, Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność”, Fundacją „Ruchu Solidarności Rodzin” w Lublinie, Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana Oddział w Lublinie, Fundacją Niepodległości w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Weteranów Polskich Formacji Granicznych w Warszawie.

fot. materiały prasowe

2 komentarze do “Lublin pamięta. Obchody 85. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *