niedziela, 6 października, 2024
LublinWiadomości

Miasto rozbudowuje zielony tabor. Teraz czas na kolejne punkty ładowania autobusów elektrycznych

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej nowych punktów ładowania autobusów elektrycznych oraz budowę i przebudowę pętli autobusowych. Kolejne stacje mają się pojawić w pięciu punktach w mieście.

Zielona transformacja w Lublinie nabiera tempa. Wraz z powiększaniem miejskiego taboru o kolejne autobusy elektryczne i hybrydowe musi pojawić się również dodatkowa infrastruktura, umożliwiająca ich sprawne ładowanie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: 20 ekologicznych autobusów trafi do Lublina i 3 do Lubartowa. Unia dopłaci ponad 51,5 mln zł

W ramach ogłoszonego właśnie przez Miasto przetargu wyznaczono pięć lokalizacji, w których powstaną nowe punkty ładowania autobusów elektrycznych:

– ul. Koncertowa – w okolicach istniejącej pętli autobusowej, w pobliżu ul. Cedrowej, na terenie gminy Niemce
– ul. Wojciechowska – w rejonie skrzyżowania z ul. Lipniak.
– ul. Mełgiewska – w rejonie granicy miasta z Gminą Świdnik, blisko dróg S12 i S17.
– ul. Kupiecka – przy Centrum handlowym SKENDE i sklepie IKEA.
– ul. M. Smoluchowskiego – za skrzyżowaniem z ul. Herberta.

W dwóch lokalizacjach, przy ul. Mełgiewskiej oraz ul. M. Smoluchowskiego zostanie także zaprojektowana nowa pętla autobusowa, a w czterech – Koncertowa, Wojciechowska, Mełgiewska, Smoluchowskiego – przewidziano instalację stojaków na rowery.

Oprócz tego, zakres prac – w zależności od lokalizacji – obejmie m.in.: budowę chodników, przystanków, parkingów typu K+R i budynków socjalno – sanitarnych dla kierowców. Przy przystankach pojawią się również wyświetlacze DIP i biletomaty.

Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 10 miesięcy na opracowanie kompletnej dokumentacji. Oferty można składać do 26 września br.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: MPK Lublin planuje zakup 20 autobusów wodorowych. Trzy firmy zainteresowane dostawą

Rozwój infrastruktury ładowania to kolejny element rozbudowy ekologicznego transportu w mieście. W Lublinie już teraz kursuje 40 elektrycznych autobusów oraz 1 wodorowy. W ubiegłym tygodniu Miasto podpisało umowę o dofinansowanie zakupu kolejnych 20 hybrydowych autobusów plug-in, w ramach projektu unijnego o wartości 62 mln zł (43 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich). A łączne plany zakupowe na ten rok obejmują 50 autobusów hybrydowych i 30 pojazdów elektrycznych oraz wodorowych.

fot. ZDiTM

Jeden komentarz do “Miasto rozbudowuje zielony tabor. Teraz czas na kolejne punkty ładowania autobusów elektrycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *