Lublin także wspiera powodzian. Gdzie dostarczać dary?
Najpotrzebniejsze rzeczy można przynosić do punktu zbiórki rzeczowej zlokalizowanego na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4.
Sytuacja w południowej i południowo-zachodniej części naszego kraju jest krytyczna. Wiele osób straciło dach nad głową i dorobek swojego życia. W związku z tym liczne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia uruchomiły zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych wyniku powodzi. Działania pomocowe ogłosiło także Miasto Lublin.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy strażacy pomagają walczyć z powodzią
– Zachęcam do włączenia się w organizowaną przez nas zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Skala strat nie jest jeszcze dokładnie oszacowana, stąd celem obecnej zbiórki jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb. Ostatnie lata pokazały, że Lublin potrafi pomagać i wierzę, że teraz również pokażemy naszą solidarność z najbardziej potrzebującymi – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Obecnie zbierane są podstawowe artykuły: woda pitna w butelkach, trwała sucha żywność, środki czystości oraz środki higieny osobistej.
Punkt zbiórki zorganizowany we współpracy z Lubelskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża, zlokalizowano na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4. Żywność można dostarczać tam do piątku, 20 września, w godz. 7:00-18:00. Z kolei w sobotę, 21 września, w godz. 10:00-14:00.
W ostatnich dniach z Lublina wyjechał już m.in. sprzęt przygotowany przez Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Do Środy Śląskiej wyruszyła ciężarówka załadowana agregatami prądotwórczymi (8 szt.), nagrzewnicami (20 szt.) oraz kocami i łóżkami polowymi. Łączna wartość dostarczonych materiałów to około 650 tys. zł.
Polski Czerwony Krzyż uruchomił też specjalną zbiórkę, której celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów. Wpłat można dokonywać poprzez stronę www.pck.pl lub na nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 lub BLIKIEM: 794 33 22 11 z dopiskiem Powódź.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin pamięta. Obchody 85. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka
W pomoc włączyli się także lubelscy strażacy. Pluton ratowniczo-gaśniczy, wyposażony w trzy pojazdy, dotarł już do Głubczyc gdzie mieszkańcy walczą z żywiołem. Natomiast wczoraj na pomoc wyruszyło kolejnych sześciu strażaków, cysterna do przewozu wody użytkowej z KP PSP w Kraśniku oraz samochód dowodzenia i łączności KW PSP w Lublinie. Pomoc trafi do Głuchołazów i Nysy. Równocześnie, na prośbę Wojewody Lubelskiego, z magazynu przeciwpowodziowego w Opolu Lubelskim na tereny objęte powodzią dostarczono 240 tysięcy worków na piasek.
Pingback: Kolejna noc walki z żywiołem. PCK dostarcza pilną pomoc dla mieszkańców zalanych regionów (pełny raport i zdjęcia)