piątek, 20 września, 2024
KulturaTeatr

Ruszają 29. Konfrontacje Teatralne

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Powroty”, rozumiane jako powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych.

Na teatralne deski powracają opowieści, które mogą stanowić analogię do bieżących zmian i wydarzeń politycznych, zarówno wprost, jak i w sposób alegoryczny i satyryczny. Festiwal powraca też do skali, jaką widzowie znają z najciekawszych okresów i prezentacji wielkoformatowych realizacji teatralnych. Wreszcie – 29. edycja to powrót twórców, którzy w znakomitej większości, zaznaczyli już swoją obecność w długiej historii Festiwalu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zbliża się wielkimi krokami. Miasto zaprasza na bezpłatne wydarzenia (program)

Organizatorzy jak zawsze sięgają po spektakle z różnych scen teatralnych całej Polski, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ciągu ostatnich miesięcy.

Lubelska publiczność zobaczy m. in. pierwszą realizacją Jana Klaty dla Teatru Śląskiego z Katowic – „Folwark zwierzęcy”. Po raz kolejny pojawi się artystyczny tandem Anna Gryszkówna – Agnieszka Przepiórska, który przypomni postać legendarnej polskiej opozycjonistki w spektaklu „Nazywam się Anna Walentynowicz”. Opowieść na temat sekretarza Rumuńskiej Partii Komunistycznej i jego małżonki snuje Wojciech Faruga w „Ostatnich dniach Eleny i Nicolae Ceaușescu”. W nowej odsłonie powróci też spektakl „Do piachu” na podstawie Tadeusza Różewicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Niczym duch ojca teatru powraca także William Szekspir: zobaczymy spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Dominiki Feiglewicz-Penarskiej i Zdenki Pszczołkowskiej, zrealizowany w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Ponadto duet w składzie Mateusz Atman i Agnieszka Jakimiak z zespołem aktorskim młodych debiutantów z warszawskiej Akademii Teatralnej (Teatr Collegium Nobilium) wystąpi w spektaklu „Casting”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: 2TM2,3 ponownie w Lublinie

W programie nie zabraknie też reprezentacji lokalnych twórców. Czytelnia Dramatu przygotowała dwa czytania performatywne w ramach cyklu „Mistrzostwo”: „Brylant” w reżyserii Daniela Adamczyka oraz „W imię Jakuba S.” w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Przed nami także działanie performatywne Ludomira Franczaka i Piotra Pękali zatytułowane „Atlas rzeki Wieprz”.

Bilety dostępne w kasie CK oraz online.

Jeden komentarz do “Ruszają 29. Konfrontacje Teatralne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *