poniedziałek, 7 października, 2024
LubelskieWiadomościZdrowie

Sezon infekcji zbliża się wielkimi krokami. NFZ dopłaci do szczepionki przeciwko grypie

Grypa często bywa bagatelizowana, chociaż jej konsekwencje mogą być poważne, zwłaszcza dla osób z grup ryzyka, takich jak dzieci, osoby starsze czy pacjenci z chorobami przewlekłymi. Jak przekonuje Narodowy Fundusz Zdrowia, jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed tą sezonową chorobą są szczepienia.

Eksperci ostrzegają, że tegoroczny sezon chorób infekcyjnych może rozpocząć się wcześniej niż w poprzednich latach, a szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października. Jedną z groźniejszych chorób zakaźnych, które szczególnie dokuczają nam w tym okresie jest grypa.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Zdrowiu reprodukcyjnemu wciąż poświęca się za mało uwagi w debacie o dzietności i polityce rodzinnej

Czym jest grypa?

Grypa to wirusowa choroba zakaźna, która atakuje układ oddechowy. Objawia się wysoką gorączką, bólami mięśni, zmęczeniem, kaszlem i bólem gardła. Choć u większości ludzi choroba ustępuje w ciągu kilku dni do dwóch tygodni, może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zaostrzenie astmy, a nawet niewydolność serca. Szczególnie dotyczy to osób starszych, dzieci oraz osób z chorobami przewlekłymi. Z powodu powikłań pogrypowych co roku na całym świecie umierają tysiące ludzi.

Jak tłumaczą eksperci, szczepienia nie zawsze zapobiegają zakażeniu wirusem grypy, ale znacząco redukują ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Zaszczepione osoby, które mimo wszystko zachorują, mają łagodniejsze objawy, krótszy czas choroby i mniejsze ryzyko hospitalizacji.

Jak się zaszczepić na grypę

– To, gdzie możemy zaszczepić się przeciwko grypie i na jakich zasadach, zależy od wieku. Szczepionkę przeciwko grypie kupujemy w aptece, na receptę wystawioną przez lekarza rodzinnego – wyjaśnia Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dla dzieci i młodzieży, od szóstego miesiąca do 18 roku życia, a także dla osób po 65 roku życia – preparat wydawany jest bezpłatnie. Dla osób w wieku od 18 do 65 roku życia preparat jest refundowany w 50 proc. Ze szczepionką idziemy następnie do poradni POZ i tam odbywa się szczepienie, które jest bezpłatne dla wszystkich pacjentów.

Dodatkowo, osoby po 65. roku życia mogą skorzystać z programu szczepień w aptekach. W ramach tego programu pacjent może zostać bezpłatnie zaszczepiony na miejscu, w aptece. Farmaceuta wystawia receptę, kwalifikuje i szczepi pacjenta. Taka usługa jest możliwa w aptekach, które podpisały z NFZ umowę na realizacje programu szczepień w aptekach.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt w kraju

– W województwie lubelskim aktualnie są 32 takie apteki. Lista placówek jest na stronie Pacjent.gov.pl – mówi dyrektor Lubelskiego OW NFZ.

Szczepienia na grypę w woj. lubelskim

– Od września 2023 roku do końca kwietnia 2024 roku, w aptekach działających na terenie Lubelskiego OW NFZ, pacjenci kupili ponad 58 tys. opakowań szczepionek przeciwko grypie. Refundacja Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyniosła blisko 2 mln 800 tys. zł – mówi Paweł Piróg.

2 komentarze do “Sezon infekcji zbliża się wielkimi krokami. NFZ dopłaci do szczepionki przeciwko grypie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *