Dworzec Lublin dostał architektonicznego „Oskara”
Lubelski Dworzec Metropolitalny zdobył najwyższe wyróżnienie podczas prestiżowego World Architecture Festival 2024, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Singapurze. To wyjątkowe wydarzenie gromadzi przedstawicieli branży architektonicznej z całego świata, przyciągając uwagę najlepszych architektów i projektantów. Projekt lubelskiego dworca otrzymał główną nagrodę w kategorii „Transport”.
World Architecture Festival jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie architektury, a przyznawane tam nagrody określane są mianem architektonicznych „Oscarów”. Co roku kilkudniowy festiwal ściąga do Singapuru czołowe pracownie i architektów z różnych zakątków globu, którzy prezentują swoje najlepsze realizacje i wizje przyszłości.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie Centrum Konferencyjne z najwyższą oceną programu Meetings Star Certificate
Podczas tegorocznej edycji konkursu koncepcja pracowni Tremend, odpowiedzialnej za projekt Dworca Lublin, stanęła w szranki z pomysłami renomowanych biur architektonicznych, takich jak brytyjskie Zaha Hadid Architects, australijskie Wood Marsh Architecture czy chińskie line+ studio. Jednak to właśnie projekt Dworca Lublin zdobył uznanie jurorów, którzy przyznali mu pierwsze miejsce w kategorii „Transport”.
Dworzec Lublin to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 18 tys. m2 z garażem typu „Park & Ride”. Szczególną uwagę zwraca dach obiektu w formie tarasu widokowego, na którym zaaranżowano przestrzeń rekreacyjną dla oczekujących pasażerów. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku są ażurowe filary, będące elementami stalowej konstrukcji dworca i zadaszenia peronów, które odgrywają także funkcję dekoracyjną. Jak zaznaczają projektanci, pierwsze szkice rzutu słupa inspirowane były lubelskimi wycinankami, ale ich linearne, nieco organiczne formy przypominać mogą pnącza winorośli, jeden z symboli Lublina.
Koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie zwróciła uwagę jury konkursu World Architecture Festival już wcześniej. W 2019 roku znalazła się na tak zwanej „krótkiej liście” w kategorii „Infrastruktura” za swoją innowacyjność i proekologiczne rozwiązania.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelscy studenci mają pomysł na szkołę w Gardzienicach
Oddany do użytku w 2024 roku Dworzec może pochwalić się już całą listą wyróżnień. W 2020 roku otrzymał prestiżową nagrodę Real Estate Impactor wręczaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni. Z kolei w 2022 roku zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”. Dworzec zwyciężył także w tegorocznej edycji konkursu Property Design Awards 2024. Decyzją Jury oraz czytelników portalu otrzymał nagrodę w kategorii „bryła – obiekty publiczne”. A w czerwcu br. został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Lider Dostępności 2024” promującym tworzenie przestrzeni dostępnych dla użytkowników ze specjalnymi potrzebami.
fot. materiały prasowe
Pingback: Film o lubelskim dworcu nagrodzony na festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2024 (wideo)