piątek, 15 listopada, 2024
LublinWiadomościZdrowie

Jak aplikacja na smartfonie pomaga młodym pacjentom żyć lepiej z cukrzycą

14 listopada, w Światowy Dzień Cukrzycy, na całym świecie przypominamy sobie o wyzwaniach, jakie niesie za sobą ta choroba. To także dzień upamiętniający narodziny Fredericka Bantinga, który w 1922 roku przyczynił się do odkrycia insuliny.

Współczesna nauka idzie jednak krok dalej, tworząc technologie, które nie tylko ułatwiają życie diabetykom, ale i motywują do regularnej kontroli swojego zdrowia. Na Politechnice Lubelskiej zespół badawczy opracował innowacyjną aplikację T1DCoach – narzędzie, które niczym cyfrowy trener prowadzi młodych pacjentów krok po kroku przez codzienność z cukrzycą typu 1.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pompy insulinowe wspierane przez sztuczną inteligencję trafiły do lubelskiego szpitala. To najbardziej nowoczesny sprzęt w kraju 

– Nauka zarządzania cukrzycą typu 1 jest kluczowa, ponieważ błędy mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli np. podasz za mało insuliny, poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Z kolei podanie zbyt dużej dawki insuliny może spowodować hipoglikemię, która jest równie groźna – mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Aplikacja T1DCoach to coś więcej niż klasyczna pomoc dla diabetyków. W jej wnętrzu kryje się duet cyfrowych bliźniaków – GABI i MIKI – które „odczuwają” stan zdrowia użytkownika, pomagając mu w zrozumieniu, jak każda czynność wpływa na poziom cukru we krwi. Sympatyczni awatary reagują na codzienne wybory użytkownika, takie jak spożywanie posiłków, podawanie insuliny przed posiłkiem, a nawet obsługa pompy insulinowej. Dzięki elementom grywalizacji T1DCoach pomaga młodzieży z cukrzycą wykształcić zdrowe nawyki w ciekawy, przyjazny sposób.

Jak wyjaśnia prof. Marek Miłosz, aplikacja została zaprojektowana z myślą o edukacji młodocianych pacjentów.

– Użytkownik, korzystając z naszej aplikacji, uczy się życia z cukrzycą, wypełniając zalecane przez lekarzy czynności, które przypominają bardziej grę niż medyczną rutynę. To rozwiązanie wyprzedza standardowe metody, stawiając na autonomię pacjentów i ograniczenie konieczności bezpośrednich wizyt lekarskich – mówi naukowiec.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Startuje akcja Movember. Lubelski NFZ zaprasza na bezpłatne konsultacje z urologiem

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie na system Android w sklepie Google Play, a dodatkowe informacje można znaleźć na stronie diabetes.cs.pollub.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *