piątek, 10 stycznia, 2025
LublinWiadomości

Muzeum na Majdanku podsumowuje jubileuszowy rok swojej działalności (foto)

Wzrost liczby zwiedzających, nagrody i wyróżnienia w konkursach muzealnych i 20. rocznica powołania Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu zdominowały zeszłoroczną działalność Państwowego Muzeum na Majdanku. Obchodziło ono też w 2024 roku 80-lecie swojej działalności.

W 2024 roku Państwowe Muzeum na Majdanku oraz jego oddziały w Bełżcu i Sobiborze odwiedziło blisko 196 tysięcy osób z ponad 80 państw (z czego blisko 126 tys. Muzeum w Lublinie). Wśród zagranicznych zwiedzających dominowali goście z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec. Ponad 6 tysięcy osób brało udział w muzealnych projektach edukacyjnych, a ponad 80 tysięcy zwiedziło ekspozycje muzealne z przewodnikiem. Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zorganizowało pilotażowe edycje wirtualnego oprowadzania, z którego skorzystało 1600 amerykańskich uczniów i studentów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi jubileusz 80-lecia (zdjęcia)

W ubiegłym roku Muzeum na Majdanku zostało trzykrotnie nagrodzone: wyróżnieniem dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze w konkursie EMYA na najlepsze europejskie muzeum roku, nagrodą za zakończenie inwestycji „Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze” w konkursie na wydarzenie muzealne roku „Sybilla 2023” oraz wyróżnieniem w XXX edycji Nagrody KLIO w kategorii edytorskiej za publikację „Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim”.

2024 rok stał też pod znakiem cieszących się dużą popularnością spotkań, spacerów z przewodnikami oraz wykładów tematycznych. Do najważniejszych wydarzeń należał jubileusz Państwowego Muzeum na Majdanku, organizowana w związku z nim konferencja naukowa „Przeszłość w muzeach – muzea w przyszłości” oraz międzynarodowe seminarium „Museum Exhibitions in the Holocaust Memorials: from Bełżec to Sobibór” będąca elementem obchodów 20. rocznicy utworzenia Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu.

– Spotkania z udziałem przedstawicieli muzeów i innych instytucji kultury były okazją do wspólnej rozmowy i wymiany spostrzeżeń dotyczących przyszłości muzealnictwa i wystawiennictwa historycznego – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy PMM.

Z okazji 80-lecia PMM na fasadzie Centrum Obsługi Zwiedzających powstał okolicznościowy mural stworzony przez lubelskich artystów, klipy przedstawiające działalność instytucji oraz podcasty z serii „Posłuchaj historii”.

W 2024 roku Muzeum poddało konserwacji ponad 15 tysięcy muzealiów oraz 11 budynków poobozowych, a jego zbiory wzbogaciły się o kolejne artefakty, w tym: wspomnienia byłego więźnia, kufer podróżny, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz liczne dokumenty i fotografie.

W ramach swojej działalności wydawniczej Muzeum wydało również pięć publikacji o różnorodnej tematyce:
„Antologia ‘Zeszytów Majdanka’. Studia z dziejów Konzentrationslager Lublin”, „Przeszłość w muzeach historycznych. Reprezentacje i narracje”, „Obóz zagłady w Bełżcu”, „Pawiak – Majdanek – Auschwitz” i „Nazistowski obóz zagłady w Sobiborze. Zarys historii”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Majdanku powstał wyjątkowy mural (foto)

Powołana do życia 80 lat temu instytucja nieprzerwanie pielęgnuje pamięć o więźniach obozu, prowadząc zróżnicowaną działalność wystawienniczą, wydawniczą, naukową i edukacyjną. To jedyna instytucja w Europie, która upamiętnia ofiary trzech niemieckich obozów założonych w Lublinie, Bełżcu i Sobiborze.

Każdego roku Muzeum przyciąga około 200 tysięcy zwiedzających z całego świata. Od początku funkcjonowania odwiedziło je już około 12 milionów osób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *