Ekspresówka Lublin-Lubartów. Sprawdzamy co słychać na placu budowy (foto)
Budowa dróg technologicznych, roboty ziemne, rozbiórki budynków – tak obecnie wygląda plac budowy drogi S19 między Lublinem a Lubartowem. Nowa trasa ma być gotowa w 2027 roku.
Mimo zimowej przerwy kontraktowej, trwającej od połowy grudnia do połowy marca, wykonawca kontynuuje prace przy budowie nowego fragmentu ekspresówki. Obejmują one m.in. rozbiórki budynków, wycinki drzew i krzewów, roboty przy odhumusowaniu terenu oraz budowę dróg technologicznych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Budowa mostu w Krasnymstawie ruszyła na dobre. Właśnie wkopali pierwszą łopatę (zdjęcia)
Prowadzone są również wykopy pod fundamenty obiektów mostowych. Kontynuowane jest też rozpoznanie saperskie.
Przypomnijmy, w związku z trwającymi pracami saperskimi, w lasach na terenie oddziałów 214g, 214h oraz 214f Nadleśnictwa Lubartów obowiązuje zakaz wstępu. Powodem są liczne niewybuchy z czasów II wojny światowej, które odnaleziono podczas wstępnych badań terenu.
W przedostatni dzień „starego” roku rozpoczęła się także wycinka drzew, która obejmie ok. 41 ha powierzchni.
Co powstanie ?
Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (z rezerwą pod budowę trzeciego pasa), o łącznej długości blisko 23 kilometrów, od węzła Lubartów Północ do węzła Lublin Rudnik.
Powstanie także ponad 40 km dróg do obsługi ruchu lokalnego i 29 obiektów inżynierskich, w tym cztery węzły drogowe, wiadukty, drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Przebieg drogi
S19 ominie Lubartów od zachodniej strony, a następnie od wschodu miejscowość Niemce.
W miejscu obecnego skrzyżowania DK-19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową 1545L prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód. Z kolei na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 828 powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową 1564L prowadzącą do Leonowa (w sąsiedztwie obecnej DK-19) – węzeł Niemce Południe. Trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.
Ponadto, w pobliżu miejscowości Annobór – po obu stronach S19, pojawią się Miejsca Obsługi Podróżnych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W woj. lubelskim powstanie kolejny odcinek autostrady A2. GDDKiA szuka wykonawcy
Inwestycję w systemie Projektuj i buduj realizuje firma Duna Polska (dawniej Mota Engil Central Europe), a wartość umowy opiewa na 835,7 mln zł.
fot. GDDKiA