piątek, 22 listopada, 2024
EdukacjaLublinWiadomościZdrowie

Ponad 33 miliony złotych na badania dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał znaczące dofinansowanie w wysokości ponad 33 milionów złotych od Agencji Badań Medycznych. Środki te zostaną przeznaczone na realizację dwóch ambitnych projektów badawczych.

W ramach II rundy konkursu na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych, zorganizowanego przez Agencję Badań Medycznych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał ponad 33 miliony złotych na wsparcie dwóch projektów badawczych. To znaczące dofinansowanie podkreśla rolę Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jako ważnego ośrodka badawczego w Polsce.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ośrodek Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego z wielomilionowym wsparciem

Spośród wszystkich 70 wniosków, które zakwalifikowały się do konkursu, finansowanie otrzymało 19 projektów, w tym dwa złożone przez Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pierwszy z nich, autorstwa prof. Anny Torres i prof. Eweliny Grywalskiej, dotyczy badania porównującego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania klobetazolu, mometazonu oraz takrolimusu w leczeniu liszaja twardzinowego sromu w populacji pediatrycznej. Projekt ten został oceniony najwyższej spośród wszystkich projektów i otrzymał dofinansowanie na poziomie ponad 5,2 milionów złotych, co niewątpliwie świadczy o jego znaczeniu w kontekście badań pediatrycznych.

Drugi z „lubelskich” projektów, autorstwa prof. Krzysztofa Giannopoulosa, skupia się na badaniu, którego celem jest optymalizacja i personalizacja terapii immunologicznej u pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową. Na wagę tego projektu w kontekście badań nad nowymi metodami leczenia onkologicznego wskazuje m.in. fakt, że uzyskał on najwyższe w tym konkursie dofinansowanie wynoszące ponad 28 milionów złotych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie 300 milionów zł na rozbudowę!

Realizacja obu projektów będzie miała miejsce w niedawno otwartym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pozyskane do tej pory blisko 70 milionów złotych na niekomercyjne badania kliniczne już teraz świadczy o ważnej roli nowo otwartego Centrum w kształtowaniu przyszłości medycyny w kraju.

5 komentarzy do “Ponad 33 miliony złotych na badania dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *