LubelskieWiadomościZdrowie

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie 300 milionów zł na rozbudowę!

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) w Lublinie zmienia się krajobraz medycyny. Dzięki maksymalnej dotacji w wysokości 300 mln zł z Funduszu Medycznego, rusza budowa Ośrodka Profilaktyczno-Diagnostycznego dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych. Czego możemy się spodziewać po tym projekcie?

Światło dzienne ujrzała jedna z najważniejszych inwestycji w dziedzinie onkologii na Lubelszczyźnie. Marszałek Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski przedstawili założenia projektu podczas wczorajszej konferencji prasowej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Nie jest to byle jaki projekt – to prawdziwy milowy krok w rozwoju medycyny w woj. lubelskim.

Projekt pod oficjalnym tytułem „Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli o Ośrodek Profilaktyczno-Diagnostyczny dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych” skupia się na utworzeniu nowego budynku o szerokim spektrum działania. To tam znajdą swoje miejsce m.in. Gabinety Lekarskie, Gabinety Diagnostyczno-Zabiegowe, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Pracownia Endoskopii, Laboratorium Genetyki, Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, Zakład Patologii Nowotworów, czy Zespół Poradni Specjalistycznych dla Dorosłych.

– Powstanie tu pełna profilaktyka wykrywania i leczenia nowotworów skierowana do dzieci i młodzieży. Profesor Elżbieta Starosławska od dawna mówiła mi o potrzebie zbudowania takiego Ośrodka i teraz te plany będzie można zrealizować – mówił podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski.

300 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
fot. UMWL | 300 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

W planach jest również zakup zaawansowanego sprzętu i aparatury medycznej, w tym rezonansów magnetycznych, aparatów MMG, czy tomografów komputerowych.

Należy zauważyć, że inwestycja jest możliwa dzięki funduszom z tzw. subfunduszu infrastruktury strategicznej, będącego częścią Funduszu Medycznego. Jest to instrument finansowy utworzony w 2020 roku, którego celem jest poprawa standardów opieki zdrowotnej i jakości życia Polaków. COZL otrzymał rekordową dotację celową, co jednoznacznie podkreśla znaczenie i wagę tej inwestycji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii za 29,3 milionów zł z rządowego programu

Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na rok 2027. Co ważne, Ośrodek nie tylko poprawi jakość leczenia onkologicznego, ale też znacząco odciąży istniejące oddziały szpitalne. Z pewnością wpłynie to również na zwiększenie wykrywalności nowotworów już na wczesnym etapie choroby.

W erze, gdzie nowotwory są jednym z największych wyzwań zdrowotnych, inwestycje takie jak ta są nie tylko mile widziane, ale i pilnie potrzebne. Ostateczny cel? Znaczące zwiększenie efektywności diagnozy i leczenia, co przełoży się na ratowanie życia i zdrowia przede wszystkim najmłodszych pacjentów.

300 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
fot. UMWL | Konferencja prasowa w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
300 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
fot. UMWL
fot. UMWL
fot. UMWL
fot. UMWL