LubelskieWiadomościZdrowie

Prawie 8 mln zł unijnego dofinansowania dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (USD) w Lublinie otrzymał dodatkowe wsparcie w wysokości 7,8 mln zł, w ramach realizowanego przez placówkę unijnego projektu. To już ósme zwiększenie dofinansowania USD z Funduszy Europejskich.

Głównym celem projektu jest „poprawa stanu i jakości życia dzieci i młodzieży korzystających z opieki zdrowotnej świadczonej przez USD w Lublinie poprzez rozwój nowoczesnej infrastruktury polegający na przebudowie i doposażeniu w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną obszarów zajmujących się leczeniem dzieci i młodzieży oraz rozwijaniu świadczeń zdrowotnych”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Robot ortopedyczny wesprze chirurgów szpitala przy al. Kraśnickiej

– Zrealizowany przez Uniwersytecki Szpital Dziecięcy projekt to przede wszystkim wzmocnienie opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży z naszego regionu. To nie tylko inwestycja w sprzęt medyczny, ale także w profilaktykę, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowego społeczeństwa – podkreśla marszałek Jarosław Stawiarski.

Podstawą zrealizowanego dzięki Funduszom Europejskim projektu była gruntowna przebudowa i doposażenie części pomieszczeń szpitala, w tym m.in.: części wysokiej; oddziału hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej; oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej; polikliniki; pracowni endoskopowej; pracowni cytogenetycznej oraz apteki szpitalnej.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał dodatkowe wsparcie w wysokości 7,8 mln zł
fot. UMWL | Podpisanie aneksu do umowy z udziałem władz Województwa Lubelskiego i USD w Lublinie

Projekt został zrealizowany w ramach Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Teraz całkowita wartość projektu – po zwiększeniu dofinansowania o kwotę 7,8 mln zł – wyniesie prawie 130,9 mln zł. W sumie Zarząd WL zwiększył dofinansowanie w stosunku do pierwotnego o ponad 70 mln zł, z czego ponad 41 mln zł pochodziło ze środków UE, a ponad 28 mln zł z budżetu państwa.

– Poziom dofinansowania to obecnie 78,29 proc. wydatków kwalifikowalnych projektu – zaznacza marszałek Stawiarski.

Projekt obejmował m.in. przebudowę pomieszczeń części medycznej szpitala i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Wykonana została również instalacja przeciwpożarowa. Roboty instalacyjne dotyczyły także sieci gazowych, gazów medycznych, centralnego ogrzewania czy też wentylacji i klimatyzacji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie 300 milionów zł na rozbudowę!

Wsparcie z Funduszy Europejskich pozwoliły także na rozszerzenie zakresu wykonywanych przez szpital badań genetycznych zarówno w zakresie wrodzonych chorób o podłożu genetycznym, jak i chorób nowotworowych. Zakup nowoczesnej aparatury diagnostycznej pozwoli na wykonywanie większej ilości badań diagnostycznych i przesiewowych oraz umożliwi zastosowanie nowoczesnej technologii genetycznej spełniającej wszystkie standardy postepowania diagnostycznego z zakresu cytogenetyki molekularnej i biologii DNA.

– Dzięki unijnemu wsparciu Uniwersytecki Szpital Dziecięcy ma szansę na podniesienie jakości leczenia, zwiększenie ilości udzielanych świadczeń i stanie się bardziej konkurencyjny na rynku. Szacuje się, iż w wyniku realizacji projektu w USD w Lublinie leczonych będzie niemal 56 tys. osób rocznie – mówi Anna Nycz z zespołu prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Jeden komentarz do “Prawie 8 mln zł unijnego dofinansowania dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *