WiadomościZ kraju i ze świataZdrowie

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jak stać się bohaterem?

Czy wiesz, że jeden dawca może uratować życie kilku osób? W Polsce setki czekają na nowe serce, wątrobę czy płuca. Oto, jak możesz dołączyć do armii niewidzialnych bohaterów.

Dziś, 26 października, obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, święto pełne znaczenia i ludzkiego altruizmu. W Polsce sytuacja jest poważna. Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, na nowe serce czeka obecnie 406 pacjentów, wątroby potrzebuje 162 chorych, a na płuca oczekują 123 osoby.

Być może nie zdajemy sobie sprawy, że każdy z nas może zostać dawcą. Nie chodzi tylko o wielkie gesty, ale też o codzienne działania, które również ratują życie jak oddanie krwi czy zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku. W Polsce prawo uznaje każdego za potencjalnego dawcę, o ile nie wyraził sprzeciwu za życia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Dobry posiłek”: Zamojski Szpital Niepubliczny stawia na nowoczesną dietetykę

Jeśli nie sprzeciwiłeś się pobraniu narządów po śmierci, możesz pomóc. Ale warto zrobić krok dalej. Wyraź swoją wolę w pisemnej formie i poinformuj o tym bliskich. Wiedza o twojej decyzji może uratować życie innym i stać się bohaterskim aktem.

Pierwsze kroki w dziedzinie transplantologii w Polsce stawiano już w 1965 roku we Wrocławiu, a 26 stycznia 2023 r. minęło dokładnie 57 lat od pierwszej udanej transplantacji narządu. Wówczas po raz pierwszy profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski przeszczepili nerkę pobraną od osoby zmarłej. Od tego czasu nieustannie się rozwijamy. Na podstawie danych Poltransplant, w 2022 roku przeszczepiono w Polsce dokładnie 1399 narządów, co oznacza wzrost o ponad 120 w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Przy okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji warto wspomnieć, że w naszym województwie trwają akcje terenowego poboru krwi. W najbliższy piątek można to zrobić m.in. w Świdniku pod siedzibą WSK PZL, a w niedzielę w Chełmie w oddziale terenowym RCKiK, czy Piotrkowie Drugim pod Centrum Kultury Gminy Jabłonna.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie 300 milionów zł na rozbudowę

Stając się dawcą, zyskujesz nie tylko satysfakcję z pomagania innym, ale również realnie wpływasz na ratowanie ludzkiego życia. Dziś, w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, warto zastanowić się, jak można stać się bohaterem.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Jeden komentarz do “Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jak stać się bohaterem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *