LubelskieWiadomościZdrowie

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak w tej nierównej walce wypada województwo lubelskie?

O blisko 1,3 tys. mniej zachorowań na nowotwory złośliwe w 2020 roku w stosunku do roku 2019, przy jednoczesnym wzroście ogólnej ilość zgonów z powodu nowotworów w woj. lubelskim. To tylko niektóre z wniosków płynących z zestawienia danych onkologicznych, przygotowanego przez lubelski Urząd Statystyczny.

Jak co roku, 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Został on ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie 300 milionów zł na rozbudowę

Rak to choroba, której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiewać do różnych organów. Nie każdy nowotwór jest rakiem i jest złośliwy. Natomiast każdy rak jest złośliwy (nowotwór złośliwy). Guza złośliwego od niezłośliwego odróżnia jego zdolność do ciągłego rozrostu, niepohamowanego rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych w organizmie i niszczącego działania.

Nowotwór złośliwy to obecnie jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób oraz poważny problem zdrowotny. W Unii Europejskiej nowotwory są aktualnie główną przyczyną zgonów.

W województwie lubelskim zgodnie z dostępnymi danymi, w 2022 roku najwięcej zgonów miało miejsce z powodu nowotworów złośliwych żołądka, okrężnicy, odbytnicy, złącza jelit i odbytu.

Z powodu nowotworów częściej umierają mężczyźni i liczby te niestety z roku na rok rosną.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital przy al. Kraśnickiej ma nowy tomograf. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku (foto)

Najwięcej zgonów z powodu nowotworów w 2022 roku odnotowano w powiecie włodawskim (353,2 na 100 tys. mieszkańców) i ryckim (346,9 na 100 tys. mieszkańców), a najmniej w powiecie lubelskim (191,1 na 100 tys. mieszkańców) i łęczyńskim (217,9 na 100 tys. mieszkańców).

Według najnowszych danych w całej Polsce rocznie dochodzi do blisko 146 tys. nowych zachorowań.

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem
fot. Urząd Statystyczny w Lublinie | Światowy Dzień Walki z Rakiem

Jeden komentarz do “4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak w tej nierównej walce wypada województwo lubelskie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *