LubelskieWiadomościZdrowie

W Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii za 29,3 milionów zł z rządowego programu

Lubelski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego planuje otwarcie Oddziału Neurochirurgii. Inwestycja, finansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, ma na celu znaczące skrócenie czasu oczekiwania na neurochirurgiczne zabiegi w regionie.

Lubelski ośrodek medyczny przy al. Kraśnickiej kontynuuje swoją ekspansję. Dzięki 29,3 mln zł dofinansowania z ósmej odsłony Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, powstanie tam Oddział Neurochirurgii. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci na początku 2024 roku.

– Pacjenci zyskają szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze – nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju. Bardzo ważnym faktem jest także to, że planowana inwestycja pozwoli skrócić o dwa miesiące czas oczekiwania na świadczenia z zakresu neurochirurgii – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pacjenci zjedzą lepiej. Nowa pralnia i kuchnia za 38 mln zł w szpitalu przy al. Kraśnickiej (foto)

W chwili obecnej, trzy placówki medyczne w województwie lubelskim posiadają oddziały neurochirurgiczne. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, średni czas oczekiwania na zabieg w tej specjalności w regionie wynosi aż 124 dni.

Z danych udostępnionych przez NFZ wynika, że w marcu 2023 roku czas oczekiwania na przyjęcie w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie wynosił 30 dni, z kolei w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu trzeba było czekać średnio 49 dni, a w Samodzielnym Państwowym Szpitalu Klinicznym PSK4 w Lublinie – aż 218 dni. Otwarcie nowego oddziału ma na celu znaczącą redukcję tego okresu.

Nowo utworzony oddział będzie oferował szeroką gamę usług medycznych, obejmujących chirurgiczne leczenie schorzeń układu nerwowego. Specjaliści zajmą się m.in. guzami mózgu, urazami rdzenia kręgowego, krwotokami wewnątrzczaszkowymi czy chorobami naczyniowymi mózgu.

– Wzrost zapadalności na choroby neurologiczne w społeczeństwie jest alarmujący i dotyka różne grupy wiekowe. Jest on spowodowany stresem i siedzącym trybem życia, często ze smartfonem w ręku. Dodatkowo pandemia oraz konieczność pracy i nauki zdalnej nasiliły choroby dotyczące wad postawy – wyjaśnia Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej ma nowoczesny ambulans

Planowana inwestycja obejmie również modernizację lokalizacji po byłym trakcie operacyjnym szpitala i obecnym oddziale toksykologiczno-kardiologicznym oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do kompleksowej diagnostyki, sprzętu operacyjnego oraz urządzeń do terapii małoinwazyjnej chorób neurologicznych i neuroonkologicznych.

fot. Wojewódzki Szpital Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Jeden komentarz do “W Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii za 29,3 milionów zł z rządowego programu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *