Zestawy edukacyjne i sportowe od UNICEF trafią do lubelskich placówek oświatowych
W końcówce 2023 roku Miasto Lublin otrzymało od UNICEF (czyli: Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci) wsparcie w postaci 43 palet zawierających zestawy edukacyjne i sportowe przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Materiały są już rozdzielane pomiędzy te lubelskie placówki oświatowe, do których uczęszcza najwięcej ukraińskich dzieci i wychowanków. Korzystać z nich będą jednak wszyscy uczniowie i wszystkie przedszkolaki.
Przekazane przez UNICEF dary obejmują m.in. 2,5 tys. zestawów edukacyjnych (przybory szkolne i materiały plastyczne) dla dzieci szkolnych, 3 tys. plecaków, sprzęt sportowy do dyscyplin indywidualnych i zespołowych i 90 zestawów wczesnego rozwoju (gry edukacyjne, puzzle, maskotki, przybory do pisania i malowania) przeznaczonych dla przedszkolaków. Skorzystają z nich dzieci z 30 szkół podstawowych i 60 przedszkoli z terenu Lublina, a także punkty wsparcia dla imigrantów z Ukrainy (Spilno, Baobab), punkty zbiorowego zakwaterowania dla nich oraz rodzinne domy dziecka.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Największy lubelski żłobek czeka na rozbudowę. Placówka przy ul. Zelwerowicza docelowo pomieści prawie 400 maluchów
– Zestawy sportowe i edukacyjne dla lubelskich uczennic i uczniów to kolejny efekt współpracy Miasta i UNICEF. Do tej pory, dzięki pomocy organizacji, do szkół w Lublinie trafiły już, m.in.: pomoce dydaktyczne, meble, sprzęt komputerowy, specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami, a w 19 placówkach prowadzonych przez Miasto pojawiły się przestrzenie integracyjne. To ogromne wsparcie dla dzieci i młodzieży uczących się w naszym mieście, za co jestem niezwykle wdzięczny – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Ramą współpracy pomiędzy Miastem Lublin a UNICEF jest zawarte w czerwcu 2022 roku porozumienie zakładające ścisłą współpracę i reagowanie na pilne potrzeby dzieci i ich rodzin, w tym tych, które jako uchodźcy przebywają w Lublinie. Jego rezultaty obejmują m.in. utworzenie Spilno, będącego miejscem wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, sfinansowanie wyżywienia i środków higieny osobistej przeznaczonych dla uchodźców w punktach noclegowych, sfinansowanie kolonii dla 300 ukraińskich dzieci, zakup wyposażenia i sprzętu do szkół, a także książek i materiałów edukacyjnych dla bibliotek.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 w Lublinie doczeka się nowoczesnego obiektu
Otrzymane od UNICEF wsparcie finansowe pozwoliło Miastu również na zatrudnienie psychologów, logopedów i tłumaczy oraz na uruchomienie kursów językowych dla uchodźców z Ukrainy oraz dla lubelskich nauczycieli. Łączna wartość pomocy finansowej i rzeczowej, która już trafiła do Lublina to niemal 18 mln zł. Plany na 2024 r. przewidują kolejne wspólne działania.
Pingback: 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Lubelski program obchodów
Pingback: „Wszystkie ręce na pokład”. I LO w Zamościu apeluje o pomoc przy przeprowadzce