środa, 25 grudnia, 2024
Artykuł partneraUE

Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej

Na początku 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W obliczu wielu wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska, jak np. wojna w Ukrainie, czy kryzys migracyjny, nasz kraj stoi przed szansą odegrania wiodącej roli w kształtowaniu europejskiej przyszłości.

System rotacyjnej prezydencji ma swoje korzenie w początkach integracji europejskiej. Co pół roku kolejne kraje członkowskie Unii Europejskiej przejmują przewodnictwo w Radzie. Taki system sprawowania prezydencji prowadzi do zwiększenia odpowiedzialności każdego z państw, jednocześnie budując zaufanie między nimi. Prezydencja doskonale odzwierciedla europejskie motto „Zjednoczeni w różnorodności”.

Państwo sprawujące prezydencję w Radzie UE musi dopilnować czterech spraw: ciągłości działań Unii Europejskiej, współpracy między państwami członkowskimi, należytego stanowienia prawa, a także współpracy i koordynacji działań z pozostałymi instytucjami UE. Ponadto dany kraj przewodniczy większości spotkań ministrów w ramach Rady Unii Europejskiej, grup roboczych oraz komitetów. Wyjątkiem od reguły jest Rada ds. Zagranicznych, której przewodzi wybierany na pięcioletnią kadencję wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Państwa członkowskie sprawujące prezydencję zaraz po sobie, ściśle współpracują, tworząc tzw. trio prezydencji. Wspomniany system został wprowadzony w 2009 r. na mocy Traktatu Lizbońskiego. Każda trójka wypracowuje długofalowe cele, a następnie przygotowuje wspólny program tematów i zagadnień, które Rada będzie podejmować przez kolejnych 18 miesięcy. Na podstawie tego programu powstaje bardziej szczegółowy program sześciomiesięczny, opracowany przez każde z trzech państw.

Sprawowanie prezydencji przez nasz kraj nie daje zbyt dużego pola manewru w kwestii przeforsowania własnych postulatów, ale Polska może wykorzystać ten czas na zaprezentowanie własnych pomysłów dotyczących przyszłości Unii Europejskiej. Motywem przewodnim polskiej prezydencji będzie hasło pt. „Bezpieczeństwo Europo”, natomiast fundamentem działań stanie się bezpieczeństwo w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, energetycznym, ekonomicznym, żywnościowym, zdrowotnym, informacyjnym oraz wewnętrznym.

Kalendarz polskiej prezydencji obejmuje zarówno oficjalne, jak i nieformalne spotkania odbywające się nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Przez najbliższych 6 miesięcy nasz kraj odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy gości z całej Europy, w tym szefowie i ministrowie rządów państw członkowskich UE. Najważniejsze wydarzenia odbędą się
w Warszawie, ale zaplanowano także spotkania w ponad 20 miastach, w tym w Lublinie.

Więcej informacji o tym ważnym wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej strony polskiej Prezydencji 2025: www.poland25.eu.

„Artykuł sfinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *