Sposoby na poprawę higieny intymnej
Higiena intymna to kluczowa kwestia, która pomaga w zachowaniu prawidłowego pH pochwy, a także w obronie przed infekcjami. Z nieprzyjemnymi dolegliwościami wskutek nieprawidłowej higieny intymnej mogą borykać się kobiety w każdym wieku – od nastolatek aż po starsze panie. Czasem problemem nie jest brak higieny, ale przeprowadzenie jej w nieprawidłowy sposób lub użycie nieprawidłowych produktów. Co więc warto wiedzieć o higienie intymnej?
Bielizna z naturalnych materiałów
Ginekolodzy podkreślają, że miejsca intymne zawsze powinny “oddychać”, co umożliwia wybór bielizny z naturalnych materiałów. Najpopularniejszym jest bawełna, ale może również spotkać się z lnem czy bambusem. Sztuczne materiały, m.in. poliester czy akryl, dają identyczny efekt, jak założenie plastikowej reklamówki zamiast majtek. Wówczas bielizna nie przepuszczają powietrza, miejsca intymne nie mają możliwości wentylacji, przez co pocą się i “gotują”. Jedynym sztucznym materiałem, który można zaakceptować w swojej garderobie jest wiskoza, gdyż wytwarzana jest z włókien celulozowych, co czyni z niej tkaninę po części syntetyczną, a po części naturalną. Ta sama zasada tyczy się również spodni czy piżamy.
Odpowiednie produkty do higieny intymnej
Produkty, których używa się do higieny intymnej powinny pomagać w utrzymaniu prawidłowego środowiska bakterii oraz pH. Dlatego warto jest sięgać po preparaty do higieny intymnej, które w składzie mają kwas mlekowy lub zawierają metabolity bakterii Lactobacillus. Mile widziane będą również substancje łagodzące, takie jak alantoina czy phantenol. Powinno się natomiast całkowicie zrezygnować z perfumowanych mydeł lub żeli pod prysznic, które mogą wywołać podrażnienia, a także zaburzyć naturalną florę okolic intymnych, co może doprowadzić do infekcji. Rekomenduje się również odstawienie wszelkich gąbek lub myjek, które na dobrą sprawę, są jedynie siedliskiem bakterii, które rozwijają się w wilgotnym środowisku, jakim jest łazienka.
Szczególna higiena podczas miesiączki
Podczas miesiączki powinno się przykładać szczególną uwagę do higieny intymnej. Krew menstruacyjna jest doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego też należy zadbać o dokładne pozbycie się jej z okolic intymnych, najlepiej dwa razy dziennie – po całym dniu oraz po nocy. Szczególną higieną powinien zostać otoczony również sposób korzystania ze środków higienicznych – należy pamiętać, aby regularnie wymieniać podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne, aby nie pozwalać krwi miesiączkowej na zbyt długą styczność z ciałem.
Osobny ręcznik do okolic intymnych
Wiele osób używa jednego ręcznika do wytarcia swojego ciała i miejsc intymnych. To duży błąd. Okolice intymne powinno się wycierać osobnym ręcznikiem, o który należy odpowiednio zadbać. Po każdym myciu powinno się rozwiesić, najlepiej w osobnym pomieszczeniu, aby dobrze wysechł i nie pozostawał wilgotny przed długi czas. Ręcznik powinno się zmieniać co 2-3 dni, a gdy przechodzimy przez infekcję intymną – po każdym użyciu.
Zbyt częste mycie to błąd
Choć mogłoby by się wydawać, że im częściej będziemy się myć, tym bardziej będziemy dbać o higienę – nic bardziej mylnego. Zbyt częste mycie okolic intymnych, szczególnie gdy do tego celu używa się mydła lub innych, silnych środków myjących, może osłabić naturalną barierę ochronną. Pochwa produkuje śluz, w którym znajdują się bakterie, mające chronić okolice intymne przed bakteriami i drobnoustrojami. Zbyt częste mycie się powoduje zmycie śluzu, czyli pozostawienie okolic intymnych bez naturalnej tarczy ochronnej. Aby dowiedzieć się więcej o śluzie – jak wygląda i dlaczego jest tak ważny, zapraszamy do naszego poradnika.
Od przodu do tyłu
Kierunek, w którym się podmywamy czy wycieramy, ma ogromne znaczenie. Choć wydawać by się mogło, że naturalnym jest sięganie od tyłu do przodu – taki kierunek jest dużym błędem. Rozpoczęcie od okolic odbytu powoduje przeniesienie bakterii do pochwy, które nie powinny się tam znaleźć, a taki stan rzeczy może przyczynić się do rozwoju infekcji intymnych. Aby tego uniknąć, zawsze powinno się rozpoczynać od przodu i wędrować dłonią w tył. Ta zasada dotyczy mycia się, wycierania ręcznikiem, a także podcierania po skorzystaniu z toalety.