Kadrowy walec przetoczył się przez Bogdankę
Po ubiegłotygodniowej wymianie sześciu członków rady nadzorczej przyszedł czas na rewolucję w zarządzie spółki. W jej wyniku stanowiska w trybie natychmiastowym stracili prezes Bogdanki Kasjan Wyligała oraz jego zastępca, Dariusz Dumkiewicz. Adam Partyka, zastępca prezesa ds. pracowniczych i zarządu odejdzie z posady 30 kwietnia.
Tymczasowym prezesem zarządu został Sławomir Krenczyk, który 12 kwietnia br. został członkiem rady nadzorczej. Funkcję ma sprawować nie dłużej niż do 15 lipca tego roku. Skład zarządu uzupełnia obecnie Artur Wasilewski, zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Bogdanka wypracowała rekordowy zysk
Krenczyk jest byłym dziennikarzem i rzecznikiem prasowym, absolwentem studiów prawniczych oraz studiów executive MBA, doświadczonym menedżerem średniego i wysokiego szczebla w spółkach giełdowych w branży surowcowo-energetycznej. Dla stanowiska w LW Bogdanka zrezygnował z pracy w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, gdzie pełnił funkcję dyrektora wykonawczego i członka zarządu.
Odwołany wczoraj zarząd tworzyły osoby powiązane z Prawem i Sprawiedliwością. Wujostwo Dariusza Dumkiewicza to Lech Sprawka, były wojewoda lubelski z PiS, oraz kierująca Wydziałem Oświaty i Wychowania lubelskiego Ratusza Ewa Dumkiewicz-Sprawka. Kasjan Wyligała zasłynął z kolei tym, że w grudniu 2022 roku towarzyszył Michałowi Moskalowi, bliskiemu współpracownikowi Jarosława Kaczyńskiego, podczas oświadczyn. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zaręczyny Moskala miały miejsce w kopalni, 960 metrów pod ziemią, i odbyły się – zdaniem komentatorów – z naruszeniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Wkrótce później, 13 stycznia 2023 roku, Wyligała, dotychczasowy wiceprezes, awansował na najwyższe stanowisko w spółce.
W listopadzie 2023 roku okazało się, że zaręczyny Moskala nie były jedynym nietypowym sposobem wykorzystania kopalnianych szybów. Posłanka PO Marta Wcisło pokazała na swoim koncie na platformie X wykonane w Bogdance kilka tygodni wcześniej zdjęcia roznegliżowanych kobiet nie będących górniczkami. Fotografie miały krążyć po wewnętrznych komunikatorach spółki, co – zdaniem Wcisło – ośmieszyło pracę górników. Władze LW Bogdanka odparły atak stwierdzeniem, że nie miały wiedzy o charakterze sesji, a zgoda na jej realizację dotyczyła zdjęć maszyn górniczych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiana zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
Rok 2023 LW Bogdanka zakończył z rekordowym, wynoszącym ponad 687 mln zł zyskiem. Równocześnie w kopalni trwa spór pomiędzy zarządem, a górniczymi związkami zawodowymi, które domagają się należnego udziału w wypracowanym zysku, co wyceniają na 15 proc. podwyżki wynagrodzeń. Ogłoszone w styczniu 2024 roku plany spółki dotyczące wielkości wydobycia węgla handlowego zdążyły już ulec redukcji: z 9 do 7-8 mln ton. Zmiana spowodowana jest słabszym, niż zakładano, zapotrzebowaniem ze strony klientów, w tym elektrowni należących do grupy Enea.
fot. facebook UMWL – na zdjęciu Kasjan Wyligała