Lubelscy naukowcy zaprojektowali wyjątkową myjnię. Interesuje się nią cały świat
Na pierwszy rzut oka zwykła myjnia samochodowa. W praktyce to wyjątkowe urządzenie zaprojektowane i zbudowane w trosce o środowisko i kieszenie użytkowników. Nic dziwnego, że wspólnym dziełem naukowców z Politechniki Lubelskiej i ekspertów z Tixewash Polska interesuje się cały świat.
Polska, zajmując 28. miejsce w Europie pod względem zasobów wodnych, staje przed poważnym wyzwaniem związanym z racjonalnym zarządzaniem wodą. Ograniczone zasoby wymagają od nas oszczędzania i szukania nowatorskich rozwiązań, które nie tylko zmniejszą zużycie wody, ale także zminimalizują wpływ na środowisko.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z KUL chcą zazielenić Lublin, ale nie tylko
– Przepisy dotyczące ochrony środowiska stają się coraz bardziej restrykcyjne, co sprawia, że takie rozwiązania będą wręcz wymagane – mówi prof. Jacek Czerwiński z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej.
Nowa myjnia wyróżnia się zastosowaniem szeregiem nowatorskich rozwiązań, które wpływają na ograniczenie zużycia energii i wody. Dzięki opracowanej technologii oczyszczania ścieków skutecznie degraduje mikroorganizmy i większość związków organicznych. Ale to nie wszystko. Oczyszczane są również zanieczyszczenia chemiczne występujące w ściekach. Oznacza to, że te ostatnie są bezpieczne dla środowiska i mogą być ponownie oczyszczane i wykorzystywane.
– To ekologiczne rozwiązanie nie tylko chroni zasoby wodne, ale także znacząco obniża koszty eksploatacyjne – podkreśla profesor Czerwiński.
Z perspektywy użytkowników, nowa myjnia to oszczędność wody rzędu 30-70 proc. w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naukowcy Politechniki Lubelskiej pomagają firmom poprawić efektywność
– W przypadku cyklu mycia trwającego około 10 minut, zużycie wody jest znacząco mniejsze, co nie tylko przynosi korzyści ekologiczne, ale również finansowe. Dla przedsiębiorców natomiast, wdrożenie takiej myjni oznacza wzrost konkurencyjności na trudnym europejskim rynku, gdzie ekologia staje się coraz ważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie – przekonuje prof. Łukasz Grabowski z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej.
Wyjątkowa samoobsługowa myjnia Tixe z zaawansowanymi systemami stoi już w Bielsku-Białej.
fot. facebook – zdjęcie ilustracyjne
Pingback: W Lublinie rusza nabór wniosków do drugiego etapu programu „Ciepłe Mieszkanie”