Oddaj zużyte baterie i odbierz upominek. Miasto po raz kolejny organizuje ekozbiórkę
Miasto po raz kolejny włącza się w obchody wypadającego 9 września Światowego Dnia Recyklingu Baterii i z tej okazji organizuje ekozbiórkę. Zużyte baterie będzie można oddać w poniedziałek przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin otrzymując w zamian drobny upominek.
W ramach obchodów Dnia Recyklingu Baterii, Lublin zaprasza mieszkańców do pozbycia się starych baterii w sposób ekologiczny. Nie jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie – Miasto organizuje je już czwarty rok z rzędu, a zainteresowanie akcją nie maleje. W poprzednim roku zgromadzono, aż 400 kg tych szkodliwych odpadów. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku uda się poprawić ten wynik.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Trwają przygotowania do wdrożenia dużych zmian w zbiórce i recyklingu odpadów. Od przyszłego roku konsumenci będą musieli znacząco zmienić nawyki
– Miasto Lublin prowadzi stale selektywną zbiórkę takich odpadów, których jest coraz więcej w związku z większą powszechnością w użyciu różnych urządzeń zawierających baterie. Poprzednie edycje pokazały, że mieszkanki i mieszkańcy Lublina chętnie włączają się w tego typu inicjatywy – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
„Ekozbiórka zużytych baterii” odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 9 września, w godz. 10:00-13:00 przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38. Odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz nowe baterie zapewni Polska Korporacja Recyklingu we współpracy z GP Batteries.
Nie trzeba dodawać, że wyczerpane akumulatory przenośne i baterie są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, dlatego nie można ich umieszczać w pojemnikach na frakcję zmieszaną i wyrzucać wraz z odpadami komunalnymi. Zebrane selektywnie można bez problemu przetworzyć, zaś surowce, z których są wykonane, odzyskać i wykorzystać ponownie.
Na co dzień zużyte baterie możemy wrzucać do pojemników rozlokowanych w 133 miejscach na terenie Lublina. Wraz ze zużytymi akumulatorami przenośnymi możemy je także oddać w stałych oraz mobilnych punktach przy okazji zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wrzucić do kontenerów na odpady niebezpieczne w PSZOK.
Z kolei zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przyjmowany jest w dni powszednie w stałym punkcie przy ul. Metalurgicznej 13F, a także w mobilnych punktach uruchamianych w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Na terenie miasta stoi się także 9 pojemników na małe elektroodpady.
W PSZOK przy ul. Metalurgicznej 13K zbierane są także m.in.: przepracowane oleje, rozpuszczalniki, farby wodne i olejne, środki ochrony roślin, zużyte świetlówki, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe, a także przeterminowane leki. Te ostatnie można także wrzucać do pojemników ustawionych w 94 lubelskich aptekach.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważna zmiana dla mieszkańców Lublina. Chodzi o odbiór odpadów
Na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy nie są pewni, gdzie co wyrzucić. Aby ułatwić prawidłową segregację Miasto uruchomiło wyszukiwarkę odpadów, która podpowie, jak prawidłowo postępować z poszczególnymi odpadami.
fot. Miasto Lublin | Ekozbiórka 2023