Lubelska neurologia w krajowej czołówce!
Województwo lubelskie znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wykonywania zabiegów trombektomii. Tak wynika z niedawno opublikowanych danych NFZ. Jak wskazuje prof. Konrad Rejdak, konsultant wojewódzki w zakresie neurologii, te wyniki to sukces na skalę europejską.
Trombektomia jest metodą leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny i usunięciu jej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: W woj. lubelskim ponad dwa tysiące dzieci choruje na padaczkę. Co wiemy o tej chorobie?
Z badania pilotażowego nadzorowanego przez NFZ, które było prowadzone w latach 2017 – 2023 wynika, że Lubelszczyzna znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce, pod względem wykonywania tego typu zabiegów.
Rezultaty analizy były ostatnio szeroko dyskutowane na forum XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który odbywał się w dniach 11 – 14 września br. w Białymstoku.
Jak zaznacza Kierownik Oddziału Neurologii USK nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant wojewódzki w zakresie neurologii prof. Konrad Rejdak, te wyniki, to sukces na skalę europejską.
– Tak wysoki poziom wykonanych procedur znany jest na przykład w Bawarii i innych bardzo rozwiniętych rejonach Europy. To wskazuje, że tu na Lubelszczyźnie udało się stworzyć świetny system opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi, a w szczególności z udarem, chorobą groźną dla życia i zdrowia – mówi prof. Konrad Rejdak.
Profesor nie kryje również zadowolenia, że udało się stworzyć sieć szpitali doskonale ze sobą współpracujących.
– Trzy jednostki, nasz Szpital Uniwersytecki nr 4, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szpital Wojewódzki w Zamościu im. Jana Pawła II realizowały ten pilotaż, który obecnie się zakończył ale procedury będą wykonywane w ramach koszyka świadczeń – podkreśla konsultant wojewódzki w zakresie neurologii.
Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonu i pierwszą przyczyną niesprawności wśród osób dorosłych. Ok. 87 proc. wszystkich udarów mózgu stanowią udary niedokrwienne.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie pogotowie ma nową karetkę neonatologiczną. Pomoże ratować życie najmniejszych pacjentów (zdjęcia)
Zgodnie z danymi NFZ w 2023 roku odnotowano w Polsce 74,7 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89 proc. stanowiły udary pierwszorazowe.
W trombektomii kluczową rolę odgrywa czas. Tzw. okno terapeutyczne, kiedy można wykonać zabieg wynosi zaledwie 6 godzin.
Pingback: Co z leczeniem sanatoryjnym na terenach powodziowych? Lubelski NFZ odpowiada
Pingback: COZL zastosuje unikalną terapię leczenia nowotworów