Kolejne lubelskie mogiły wojenne doczekają się renowacji
Odnowę przejdą Mogiły Ułanów, Legionistów oraz nagrobki nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Pieniądze na renowacje pochodzą ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pochodząca z z 1809 r. Mogiła Ułanów po raz ostatni była restaurowana w 1988 roku, a wcześniej w 1905 roku, kiedy to otrzymała wygląd zbliżony do współczesnego. Wraz z pomnikiem ks. Józefa Poniatowskiego znajduje się u zbiegu ul. Obywatelskiej z al. Spółdzielczości Pracy. Miejsce gdzie dziś stoi pomnik aż do 1916 roku znajdowało się poza granicami miasta i pierwotnie bardziej obiekt ten przypominał przydrożną kapliczkę.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego zostanie odrestaurowana
Mogiła stanowi formę pomnika, której centralne miejsce zajmuje wysoka murowana kolumna zwieńczona daszkiem i metalowym krzyżem. Na stronie frontowej umieszczona jest żeliwna tablica z epitafium. W przedniej części widoczny jest oszklony obraz na blasze z wizerunkiem św. Rozalii. Pomnik otoczony jest dwoma ogrodzeniami – to zewnętrze stanowi niski murek z łańcuchami i słupkami stylizowanymi na wzór luf armatnich, będącymi militarnym elementem mogiły.
Kwatera jest miejscem pochówku żołnierzy z korpusu ks. Józefa Poniatowskiego, którzy ponieśli śmierć w maju 1809 roku. Prawdopodobnie leży tam 7 poległych.
– Celem prac renowacyjnych i konserwatorskich na tej mogile będzie przede wszystkim zatrzymanie procesów niszczących. Pomnik przejdzie renowację i konserwację poszczególnych elementów kamiennych i rzeźb wraz przeprowadzeniem rekonstrukcji skrzydeł oraz całkowitą wymianą tynków z zabezpieczeniem masą mineralną przed wnikaniem wody – mówi mówi Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.
Z kolei Krzyż na Mogile Legionistów to zbiorowa mogiła trzech żołnierzy Legionów Polskich. Ich 4 Pułk Piechoty i I Brygada na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku stoczyły pomiędzy Lublinem a Jastkowem walki o przełamanie pozycji rosyjskich. Zlokalizowany przy ul. Północnej 85 krzyż, został wykonany z naturalnych konarów drzewa, którego stan ze względu na wiek i zniszczenie jest obecnie zły – widoczne są liczne pęknięcia i spróchniałe obszary.
– W celu zabezpieczenia konstrukcji i podparcia krzyża wprowadzona została doraźna drewniana ramka otaczająca krzyż, obecnie uszkodzona. Celem planowanych zabiegów będzie przede wszystkim zatrzymanie dalszego niszczenia reliktu. Zakłada się przede wszystkim podwieszenie krzyża w specjalnej metalowej ramie, która będzie stanowić również zabezpieczenie przed opadami – mówi Janusz Semeniuk.
Renowacji zostanie poddanych również pięć nagrobków nieznanych żołnierzy poległych w 1944 r. pochowanych na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim w Głusku. Są to mogiły ziemne obmurowane, wykonane w latach 60. / 70. XX w. metodą odlewów. Na każdym nagrobku stoi betonowy krzyż posadowiony na cokole z narożami z tablicami, z wypukłym napisem o treści „Żołnierz Nieznany zginął 1944 roku”.
– W tym wypadku prace mają na celu oczyszczenie betonu z glonów, mchów, porostów i uszkodzonych spoin, a także uzupełnienie ubytków, fugowanie, przywrócenie koloru oraz wykonanie hydroizolacji. W przypadku jednego z nagrobków niezbędne będzie ponowne ustawienie w celu przywrócenia początkowego kształtu – zaznacza Janusz Semeniuk.
Jak poinformował lubelski Ratusz, w przetargu, który obejmuje wykonanie prac renowacyjno-konserwatorskich mogił, a także montaż tablic informacyjnych i przygotowanie dokumentacji powykonawczej, wpłynęła jedna oferta, która teraz będzie poddana analizie.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie tajemnice skrywa ulica Zielona?
Całe zamówienie ma być zrealizowane na podstawie zawartego przez Miasto porozumienia z Wojewodą Lubelskim w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury. Kwota przeznaczona na realizację zamówienia to ponad 334 tys. zł. Złożona przez wykonawcę oferta mieści się w zakładanej kwocie.
Prace, które mają zostać wykonane do 22 listopada, będą prowadzone z pozwoleniem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Sklepienia kościoła pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie czeka renowacja
Pingback: Mija 85. rocznica bombardowania Lublina. Miasto odda hołd ofiarom