LublinWiadomości

Lubelskie obchody 84. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir

W najbliższy poniedziałek, 12 lutego, w Lublinie odbędą się obchody upamiętniające masowe zsyłki Polaków przez władze sowieckie na Sybir.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12:15 przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua przy Centrum Kultury, gdzie nastąpi odegranie hymnu Sybiraków oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Odkrycie na cmentarzu przy ul. Unickiej. IPN: To mogą być szczątki osób straconych na lubelskim Zamku

Część oficjalną obchodów poprzedzi msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6.

Uroczystościom towarzyszyć będzie m.in. otwarcie wystawy „Polacy na Syberii”. Wydarzenie zaplanowano na poniedziałek, 12 lutego, na godz. 8:45 przed budynkiem Archiwum IPN w Lublinie przy ul. Staszica 22A.

Z kolei o godz. 9:00 organizatorzy zapraszają na prezentację trasy historycznej „Przeszliśmy niepokonani”. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2.

Dodatkowo, następnego dnia, we wtorek, 13 lutego, o godz. 9:00 w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru przy ul. Biedronki 13 odbędzie się finał VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru” wraz z prezentacją nagrodzonych prac.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Instytucja z Lubelszczyzny nominowana do tytułu Europejskiego Muzeum Roku 2024

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków Oddział Lublin we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu z nich umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *