Lublin wyróżniony w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2023
Lublin został laureatem konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2023. Miasto nagrodzono za efektywne energetycznie projekty realizowane przez trzy miejskie spółki.
Lublin został wyróżniony w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2023 w kategorii miast wojewódzkich.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin jednym z najbardziej „bezgotówkowych” miast w Polsce
Miasto zostało docenione za zaangażowanie w transformację energetyczną i dążenie do neutralności klimatycznej, poprzez realizację projektów: „Efektywny energetycznie, bezemisyjny system transportu publicznego”, „Efektywny i inteligentny system ciepłowniczy” oraz „Zwiększenie efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków Hajdów”.
Bezemisyjny system transportu publicznego
Obecnie Miasto posiada 40% udział pojazdów zeroemisyjnych, znacznie przewyższając wymogi ustawy o elektromobilności, która zakłada osiągnięcie progu 30% dopiero w roku 2028. We flocie transportowej Lublina aktualnie jest 99 trolejbusów i 40 autobusów elektrycznych, a prąd do zasilania trakcji i „elektryków” pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Ponadto, od września po ulicach jeździ pierwszy zakupiony przez Miasto autobus wodorowy. Jak zapewnia Ratusz, niebawem mają pojawić się kolejne – wiele zależy tutaj od uzyskania zewnętrznego dofinansowania na ich zakup.
Dodatkowo, dzięki wsparciu funduszy europejskich, zbudowano m.in. 6 przystanków przesiadkowych, 4 parkingi Park&Ride i 5 Bike&Ride i 7 węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Inteligentny system ciepłowniczy
Organizatorzy konkursy zwrócili uwagę również na nowoczesne rozwiązania w systemie ciepłowniczym. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ostatnich latach zainwestowało ponad 215 mln zł w rozwój sieci ciepłowniczych, co przekłada się na zwiększoną efektywność i redukcję emisji. W ciągu ostatnich 4 lat powstało 30 km nowych odcinków sieci ciepłowniczych. Wymieniono też 30 km starych rurociągów na nowoczesne sieci preizolowane.
Aktualnie LPEC dostarcza ciepło do 4 tys. budynków obejmujących 75% lubelskich gospodarstw domowych. Jak informuje spółka, przedsiębiorstwo posiada też system nadzoru elektronicznego nad pracą sieci i węzłów oraz system zdalnego odczytu liczników ciepła.
Efektywna energetycznie oczyszczalnia
Już od kilku lat, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie realizuje ekologiczne inwestycje na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”. Obejmują one budowę farmy fotowoltaicznej oraz wdrożenie technologii produkcji energii z biogazu, która pozwoliła na odejście od kotłów węglowych. Dzięki tym rozwiązaniom, spółka zbliża się do samowystarczalności energetycznej.
Zbudowana w 2020 roku przez MPWiK farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW, składa się z ponad 6,5 tysiąca paneli rozlokowanych na 4 hektarach terenu. Obecnie energia z odnawialnych źródeł pokrywa całe zapotrzebowanie oczyszczalni na ciepło i dostarcza 85% prądu potrzebnego do funkcjonowania zakładu.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski Dworzec Metropolitalny gotowy. Kiedy odjadą pierwsze autobusy?
Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania, w ramach którego Lublin został wyróżniony, jest częścią Programu „Rozwój lokalny”. Jego organizatorami są Związek Miast Polskich i partnerzy międzynarodowi, a finansowanie pochodzi ze środków Mechanizmów Finansowych EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Operatorem programu jest natomiast Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Nagroda została wręczona podczas uroczystej Gali w Pile, 8 grudnia.

Pingback: Miasto zachęca do wymiany pieca. Jak uzyskać dofinansowanie?
Pingback: Innowacyjny Samorząd 2024. Lublin zgarnął dwa trofea w ogólnopolskim konkursie