LublinWiadomości

Lublin jednym z najbardziej „bezgotówkowych” miast w Polsce

W najnowszej edycji rankingu „Cashless Cities” organizowanego przez Local Trends, Lublin zajął zaszczytne 3. miejsce. Sukces ten jest wynikiem dynamicznego rozwoju systemu płatności bezgotówkowych w mieście, zwłaszcza w sektorze komunikacji miejskiej.

Organizowany przez Local Trends, konkurs oceniał polskie samorządy pod kątem zastosowania nowych technologii w płatnościach elektronicznych. Wśród siedmiu kategorii, aż cztery dotyczyły komunikacji miejskiej.

W przypadku Lublina, duży wpływ na jego pozycję w rankingu miał system Lubika. Uruchomiony w październiku 2021 roku, system ten zrewolucjonizował sposób opłacania przejazdów w mieście. Lubika oferuje mieszkańcom i turystom wiele kanałów do dokonania płatności: od biletomatów mobilnych i stacjonarnych, przez kasowniki EMV, aż po dedykowaną aplikację mobilną i sklep internetowy. Statystyki są imponujące – od momentu uruchomienia systemu zarejestrowało się w nim niemal 117 tysięcy osób.

Kategorie dotyczące komunikacji miejskiej były niezwykle wymagające. Eksperci brali pod uwagę zarówno możliwość zakupu biletu w pojazdach, jak i dostępność stacjonarnych automatów biletowych, a także wartość sprzedaży bezgotówkowej i możliwość płacenia za przejazd kartą. To ostatnie rozwiązanie pozwala podróżującym bezgotówkowo opłacić przejazd i przypisać bilet np. do swojej karty płatniczej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: 7. Półmaraton Lubelski. Spodziewane utrudnienia w ruchu i objazdy komunikacji miejskiej

Oprócz komunikacji miejskiej, w rankingu oceniano również regulowane należności w strefach płatnego postoju, dostępność bezgotówkowych płatności w urzędach miasta i zależnych od miasta ośrodkach kultury i sportu, a także plany dotyczące wdrażania idei smart city.

To już drugi rok z rzędu, kiedy Lublin może się pochwalić wyróżnieniem w rankingu „Cashless Cities”, co podkreśla stały rozwój i dążenie miasta do zaspokojenia potrzeb swoich mieszkańców w dobie cyfryzacji.

fot. pixabay

2 komentarze do “Lublin jednym z najbardziej „bezgotówkowych” miast w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *