Na Bronowicach rusza budowa szkoły. Inwestycja pochłonie ponad 80 mln zł
Przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka. Nowa placówka powstanie w ciągu dwóch lat.
Inwestycja zakłada budowę trzykondygnacyjnej szkoły w kształcie litery C, z salą gimnastyczną oraz zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą. Budynek będzie miał jedną kondygnację podziemną oraz trzy kondygnacje naziemne, o łącznej kubaturze ponad 31 tys. m3 i 3,2 tys. m2 powierzchni.
Projekt budowy obejmuje także boisko wielofunkcyjne, bieżnię, siłownię terenową, place zabaw, miejsce do jazdy na rowerze, drogi dojazdowe, wiaty, małą architekturę oraz zagospodarowanie zieleni.
Nowa szkoła będzie przeznaczona dla uczniów w wieku od 7 do 18 lat z różnymi rodzajami niepełnosprawności: z chorobami neurologicznymi, niepełnosprawnością ruchową, intelektualną oraz niewidomych, niedowidzących, głuchych i niedosłyszących. Zakłada się, że klasy będą liczyły od 4 do 16 uczniów. Wszystkie pracownie zostały tak zaprojektowane, by mogły z nich korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Nowa siedziba szkoły powinna zapewnić warunki dla edukacji specjalnej łącznie dla 300 uczniów.
W budynku szkoły zaplanowano blok edukacyjny, terapeutyczny, sportowy, żywieniowy w formie stołówki szkolnej z jadalniami oraz z własną kuchnią, pomieszczenia szatni, węzły sanitarne oraz pomieszczenia porządkowe, techniczne i magazynowe. Komunikacja odbywać się będzie za pomocą czterech klatek schodowych z windami.
W głównym holu znajdzie się portiernia, węzły sanitarne, winda oraz klatka schodowa prowadząca do zespołu szatni w piwnicy, gdzie zaplanowano dwie szatnie: dla dzieci młodszych (120 uczniów) oraz dla dzieci starszych (180 uczniów), wyposażone w indywidualne szafki oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na I i II piętrze budynku zlokalizowane będą sale lekcyjne: klasy I-IV na I piętrze, zaś klasy V-VIII na II piętrze.
W sumie powstanie 12 oddziałów dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, 19 oddziałów dla uczniów z autyzmem, 25 zespołów rewalidacyjno-wychowawczych oraz 6 oddziałów dla dzieci z klas I-III z autyzmem. Każda pracownia edukacji wczesnoszkolnej będzie miała część edukacyjną i rekreacyjną. W szkole znajdą się także specjalistyczne pracownie do nauki języków i przedmiotowe, a także pracownie gospodarstwa domowego, wikliny, garncarstwa, ogrodnictwa oraz mieszkanie treningowe do nauki samoobsługi.
W budynku zaprojektowano również zespół pomieszczeń sportowych, z główną salą gimnastyczną z boiskiem wielofunkcyjnym i widownią dla 200 osób, zapleczem szatniowo-sanitarnym oraz salami do ćwiczeń: siłownią, salą fitness i salą do gier stołowych. Dodatkowo powstanie zespół sal sportowych dla dzieci klas I-IV, w tym mała sala gimnastyczna, dwie sale do gimnastyki korekcyjnej oraz zaplecze.
Na parterze budynku będzie kuchnia z pomieszczeniami towarzyszącymi, która umożliwi wydanie 300 posiłków jednorazowo, zaś na I i II kondygnacji dwie jadalnie połączone z kuchnią dźwigami towarowymi. Z jadalni na parterze będzie możliwe wyjście na taras. Z kolei na parterze znajdzie się pokój spotkań z rodzicami, biblioteka z czytelnią, a w piwnicy magazyn książek.
Zespół opiekuńczy obejmie świetlice, gabinety psychologa, pedagoga, stomatologa i pielęgniarki. W budynku przewidziano również przestrzeń do zajęć terapeutycznych i rewalidacyjnych, z pracowniami do choreoterapii, logopedii, arteterapii oraz integracji sensorycznej. Pomieszczenia techniczne, socjalne i sanitarne zostały zaprojektowane w piwnicy oraz na każdej kondygnacji budynku.
Obok szkoły powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 23 m x 40 m z wyposażeniem do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i tenisa, z piłkochwytami oraz 60 miejscami siedzącymi. Zaplanowano także asfaltowy plac do jazdy na rowerze z mobilnymi znakami drogowymi, bieżnię o długości 60 m z poliuretanową nawierzchnią oraz skocznię.
Powstaną również dwa place zabaw, dla dzieci młodszych z drabinkami, huśtawkami i karuzelą oraz dla dzieci starszych z m.in. zestawem sprawnościowym i grą integracyjną. Zaprojektowano także siłownię terenową z 10 urządzeniami, ogródek sensoryczny z terapeutycznymi instrumentami, karuzelą świetlno-dźwiękową, głuchym telefonem i panelem sensorycznym. Obok szkoły powstanie także 15 miejsc postojowych, w tym 5 dla osób z niepełnosprawnościami, oświetlenie z latarniami oraz utwardzona drogę pożarowa.
Wjazdy oraz dojścia piesze na teren szkoły zaprojektowano od ul. Pogodnej.
Budynek ma mieć prostą formę architektoniczną, z dużymi przeszkleniami okiennymi i balustradami ze stali kwasowej. Elewacja będzie w białym kolorze, z dekoracyjnymi konstrukcjami dla roślin pnących. Na tarasach i na patio znajdą się duże donice do nasadzeń bluszczy. Ślusarka okienna, drzwiowa oraz przeszklenia w strefie wejściowej będą w kolorze antracytowym. Na głównym budynku szkoły, z wyjątkiem dużej sali gimnastycznej, zaprojektowano stropodach z zielonym dachem. Na dach trafi także instalacja fotowoltaiczna z około 110 paneli.
Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca – firma Strabag Sp. z o.o. – czas na wybudowanie nowej placówki ma do końca czerwca 2027 r.
Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 jest dofinansowana z budżetu państwa kwotą 64 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 80 mln zł.
Aktualnie Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka mieści się w trzech lokalizacjach: w siedzibie przy ul. Bronowickiej, w dodatkowej lokalizacji przy ul. Krochmalnej oraz w Szkole Filialnej dla Dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera przy ul. Kurantowej. Uczęszcza do niej łącznie 343 uczniów.
Fot. wizualizacja