Nowoczesny sprzęt na wyposażeniu Politechniki Lubelskiej. Uczelnia dostała go za symboliczną złotówkę
Nowoczesny system domofonowy trafił do Laboratorium Programowania Automatyki Budynkowej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Sprzęt został przekazany uczelni przez firmę Aco, polskiego producenta urządzeń domofonowych za symboliczną złotówkę.
Nowy system posłuży studentom kierunków: elektrotechnika, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice oraz inżynieria multimediów.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę, która da „drugie życie” odpadom
– Dzięki przekazanym modułom rozszerzymy funkcjonalność obecnych stanowisk dydaktycznych związanych z automatyką budynkową o system kontroli dostępu – mówi dr inż. Jacek Majcher z Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych.
Studenci będą mogli korzystać z systemu domofonowego zbudowanego w oparciu o wideodomofony cyfrowe z zamkiem szyfrowym, moduł dla osób z niepełnosprawnościami, moduł do sterowania automatyką domową, przyciski zwierne oraz odbiorniki audio i video.

– Rynek automatyki budynkowej rozwija się dynamicznie i te technologie, które znamy dzisiaj za kilka lat będą nieaktualne. Dzięki nowemu sprzętowi studenci będą mieć dostęp do najnowszych rozwiązań, które niedawno weszły na rynek lub dopiero wejdą – podkreśla dr inż. Jacek Majcher z Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych.
Jak przekonuje Szymon Nowak, prezes zarządu Aco, chodzi o zwiększenie szans studentów na rynku pracy i dostęp do najnowszej branżowej wiedzy.
– Naszym celem jest przygotować specjalistów do zrozumienia i powszechnego stosowania szeroko rozumianych technologii domofonowych. Z założenia wdrożenie umiejętności programowania i montowania systemów będzie im służyło przez cały czas trwania ich kariery zawodowej – zapewnia prezes.
Nowak zwraca uwagę na to, że coraz więcej firm przemysłowych dostarcza uczelniom nowoczesną aparaturę, umożliwiając studentom zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku już na etapie edukacji.
Dr Edyta Łukasik, prodziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, potwierdza, że współpraca z firmami, takimi jak Aco, przynosi realne korzyści dla studentów.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Studenci Politechniki Lubelskiej eksperymentowali z drukarką 3D i żywicą (foto)
– Poprzez zaangażowanie przedsiębiorstw w wyposażanie uczelni w nowoczesną aparaturę, studenci mają kontakt z najnowocześniejszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, co powoduje, że są znacznie lepiej przygotowani do późniejszej pracy – mówi dr Edyta Łukasik, prodziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.
Podczas spotkania studenci mieli okazję uczestniczyć w wykładzie, a potem w szkoleniu, podczas którego poznali najważniejsze cechy oraz funkcje urządzeń z różnych linii produktowych, a także różnice pomiędzy poszczególnymi systemami.
