niedziela, 30 marca, 2025
LublinWiadomości

Koziołkowy Szlak Legend wzbogacił się o cztery figury (FOTO)

Tereska, Jadzia, Mikołaj i Jędrek to imiona czterech nowych koziołków, które pojawiły się w przestrzeni Lublina. Tym samym koziołkowy Szlak Legend liczy już siedem figur.

Cztery nowe figury pojawiły się na Starym Mieście. Rzeźby, wykonane z brązu, nawiązują do najciekawszych i najpopularniejszych lubelskich legend.

Wśród najnowszych możemy spotkać Tereskę – piękną złotniczankę, znajdującą się przy ul. Złotej, a także Jadzię – mieszczkę, która według legendy miała wzniecić wielki pożar w Lublinie. Kozicę z patelnią pełną naleśników można podziwiać z kolei na Placu Rybnym. Do grona legendarnych postaci dołączył także herbator Mikołaj, jak mówi podanie miejskie – autor herbu Lublina. Jego figura znajduje się przy ul. Archidiakońskiej 5 obok tzw. Małego Ratusza. Ostatnim nowym mieszkańcem jest Jędrek – malarz fresków z Kaplicy Trójcy Świętej. Można go znaleźć siedzącego na murku naprzeciwko Zamku Lubelskiego.

Koziołkowy Szlak Legend to jeden z ciekawszych sposobów na poznawanie historii Lublina. Każda z figur ma przypisany kod QR, który odsyła do strony internetowej z opisami legend oraz mapą szlaku.

Królujący w lubelskim herbie koziołek to niekwestionowany symbol naszego miasta, a powstanie nowego szlaku jest możliwe dzięki realizacji jednego ze zwycięskich projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego

Pierwsze trzy koziołki zaprezentowano w grudniu 2024 roku. Wiktoria, symbolizująca zwycięstwo, stoi przy ul. Narutowicza obok kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który został zbudowany jako wotum dziękczynne po zwycięstwie grunwaldzkim. Z kolei Kryspina – obrońcę murów miejskich możemy spotkać na rogu ul. Królewskiej. Ciekawą postacią jest również Felicja trzymająca skałę odczarowująca złą moc kamienia nieszczęścia. Jej lokalizacja również nie jest przypadkowa – znajduje się naprzeciwko głazu przy ul. Jezuickiej – obok Wieży Trynitarskiej.

Ostatnie cztery rzeźby pojawią się w przestrzeni miasta wczesnym latem.

Fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *