Politechnika Lubelska udostępni swój dorobek naukowy. Nowe repozytorium zastąpi bibliotekę cyfrową
Wyniki badań, artykuły, podręczniki, monografie, rozprawy doktorskie, patenty, normy, a nawet zbiory muzealne Politechniki Lubelskiej będą dostępne wkrótce w Internecie w jednym miejscu. Baza będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a dostęp do niej będzie możliwy z każdego miejsca na świecie.
Politechnika Lubelska rozpoczyna budowę otwartego cyfrowego repozytorium. To miejsce, w którym będzie przechowywany i udostępniany dorobek naukowy uczelni. Z materiałów będzie można korzystać za pomocą przeglądarki internetowej bez konieczności logowania czy zakładania konta.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z KUL chcą zazielenić Lublin, ale nie tylko
Cyfrowa rewolucja jest możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z PCG Academia, od lat specjalizującej się we wdrażaniu, utrzymywaniu i rozwijaniu repozytoriów naukowych. Firma jest jedynym w Polsce oficjalnym partnerem LYRASIS – organizacji non-profit, będącej liderem w rozwijaniu oprogramowania open-source dla instytucji naukowych.
Narzędzie, z którego korzystać będzie Politechnika Lubelska, oparte jest na najnowszej wersji oprogramowania DSpace – jednego z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych systemów tego typu na świecie. Korzysta z niego ponad 3 tys. instytucji. Umożliwia on zarówno proste, jak i zaawansowane wyszukiwanie według kolekcji, typu dokumentu, tytułu lub autora.
Nowy system będzie działał w dwóch językach: polskim i angielskim, co umożliwi dotarcie do szerszej grupy odbiorców, zarówno w kraju, jak i za granicą.
– Ważne jest również to, że nowe repozytorium będzie zintegrowane z istniejącymi systemami informatycznymi Politechniki Lubelskiej. Dodatkowo będzie połączone z innymi międzynarodowymi bazami danych, takimi jak Scopus czy Web of Science. To ułatwi pracę naukowcom, ale także pomoże uczelni w budowaniu swojego wizerunku na świecie – uważa dr Katarzyna Weinper, dyrektor Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelska odsłona Targów Książki i Mediów VIVELO zbliża się wielkimi krokami
Łukasz Wawer, dyrektor ds. rozwoju i innowacji w PCG Academia, podkreśla, że wybór DSpace przez Politechnikę Lubelską to krok w kierunku zwiększenia międzynarodowej widoczności uczelni oraz spełnienia najwyższych standardów otwartej nauki.
System dostosowany będzie do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Jego start zaplanowany jest na koniec tego roku.
Pingback: Nowa kadencja Rektor PANS w Chełmie
Pingback: Lubelski licealista laureatem Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej. Był lepszy od niemal 100 tys. uczniów
Pingback: „Człowiek sercem nauki”. Staruje 20. edycja jednego z największych festiwali naukowych w Polsce
Pingback: Naukowcy Politechniki Lubelskiej wśród najbardziej wpływowych ludzi na świecie