czwartek, 21 listopada, 2024
LublinWiadomości

Przyszli „zawodowcy” odwiedzili Politechnikę Lubelską

Cofanie, skręcanie i wiatr we włosach – to najczęściej padające odpowiedzi na pytanie, o to co najbardziej podobało się na Politechnice Lubelskiej uczestnikom programu „Lublin.Zawodowcy”. Uczelnię odwiedzili dziadkowie z wnukami.

W poniedziałek, 1 lipca, najmłodsi mieli okazję zapoznać się z wynalazkami opracowanymi na Politechnice Lubelskiej. Jak się okazało, najwięcej emocji wzbudził tunel aerodynamiczny, wiatrakowiec i turbina wiatrowa oraz pokaz modeli samochodów do driftu. Nie zabrakło też chętnych do udziału w warsztatach ręcznego druku 3D.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day

– Tata powiedział, że powinno być fajnie, bo studiował na Politechnice. Dlatego chciałam zobaczyć, co tu jest – mówiła Julia i dodawała, że tata miał rację.

Zachwycony był także Eryk: – Bardzo fajnie było w tunelu, to niespotykane uczucie, jak wiatr ciągnie do tyłu. Jeździłem też autami do driftu. Ciężko jest kierować, ale jest w tym też dużo zabawy. Najtrudniejsze było cofanie i skręcanie, bo balansowanie samochodem nie jest wcale łatwe.

Przyszli zawodowcy odwiedzili Politechnikę Lubelską

Paweł Magryta z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej przyznaje, że dzieci były bardzo dociekliwe. Najwięcej pytań dotyczyło tunelu aerodynamicznego. – Nic w tym dziwnego, ponieważ pozwala poczuć moc wiatru i energię kinetyczną powietrza na własnym ciele, czego nie doświadczymy podczas jazdy samochodem w mieście – mówił naukowiec.

Wizyta spodobała się też dorosłym.

– Było fantastycznie. Zainteresowało mnie, że studenci analizują tu na przykład, jak powietrze krąży wokół motoru żużlowego – mówi Mieczysława Wójcik.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Lublin.Zawodowcy”. Startuje nowy miejski projekt międzypokoleniowy

– To, co dzisiaj zobaczyliśmy, to zdobycze XXI wieku. Serce się raduje, że mamy tak zdolną młodzież i naukowców w Lublinie – dodaje pani Danuta.

„Lublin. Zawodowcy” to pilotażowy projekt Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin zainicjowany w ramach lubelskiego programu „Rodzina Trzy Plus”. W jego ramach prowadzone są międzypokoleniowe spotkania dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców miasta, którzy poznają najważniejsze przedsiębiorstwa i instytucje w swoim najbliższym otoczeniu oraz związane z nimi zawody.
W ramach tej edycji odbędą się łącznie 33 wizyty u partnerów projektu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *