EdukacjaLublinWiadomości

Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day

Podczas Innovation Open Day 2024 zaprezentowano m.in. nowe technologie opracowane na Politechnice Lubelskiej oraz efekty współpracy z firmami. Wręczono też nagrody w konkursie Wschodzący Innowatorzy dla zespołów uczniowskich za innowacyjne rozwiązania przygotowane dla przedsiębiorstw.

Wschodzący Innowatorzy

Wschodzący Innowatorzy to konkurs zorganizowany w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Zadaniem uczniów było rozwiązanie prawdziwych problemów zgłaszanych przez prawdziwe firmy. Zwyciężyła „EDU MAKIETA – ZACISK EPB”, czyli model elektrycznego hamulca ręcznego dla firmy Borg Automotive. Wykonali ją uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie: Filip Grabowicz, Adam Motyl i Jakub Wolski.

– Stworzyliśmy ją sami i teraz firma używa jej do szkoleń nowych pracowników. Wszystko działa – mówi Filip Grabowicz, uczeń drugiej klasy i zdradza, że bardzo zależało mu na zwycięstwie, bo w tamtym roku zajęli drugie miejsce. – Ale ledwo zdążyliśmy, bo praca nad makietą wymagała dużo wysiłku. Wiele razy odwiedzaliśmy firmę i omawiali szczegóły swojego projektu.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poznaliśmy młode talenty IT

Drugie miejsce zdobyli Nikola Otulska, Antoni Szaluś i Filip Wawrzeniak, również z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie za projekt „System wizyjny do weryfikacji położenia ładunków na kompletacji opakowań w zrobotyzowanej linii paletyzacji”.

Ostatnie miejsce na podium przypadło projektowi „Kampania viralowa na temat regeneracji i jej pozytywnego wpływu na gospodarkę obiegu zamkniętego”. Jego autorami są Michał Chrapowicki, Tomasz Dzikowski i Gabriel Nowicki z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej

Na czwartym miejscu uplasował się projekt „Tablica cieni jako narzędzie eliminacji strat produkcyjnych” wykonana przez Piotra Urbana i Jakuba Zwolińskiego z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Anna Wawruch-Lis, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie nie kryje dumy ze swoich uczniów: – Ważne jest, że poprzez takie projekty uczą się rozwiązywać realne problemy. To najefektywniejsza forma nauki, sprzyjająca pracy zespołowej, co jest bardzo ważne w przyszłej pracy zawodowej – podkreśla.

Tomasz Kosicki, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, zwraca uwagę na jeszcze jedną korzyść udziału w takich konkursach.

– Młodzież zobaczyła, jak funkcjonuje firma od środka. To na pewno pomoże im myśleć o przyszłych praktykach czy współpracy z przedsiębiorstwem – mówi nauczyciel i dodaje: – Taka współpraca to coś, czego brakowało mi w czasie mojej edukacji. Jestem absolwentem technikum i gdybym miał wtedy taką możliwość, na pewno bym z niej skorzystał.

Wynalazki z PL

Innovation Open Day to również wystawa wynalazków, które powstały na Politechnice Lubelskiej.

– Nasza uczelnia jest liderem w liczbie uzyskiwanych patentów. W ubiegłym roku zdobyła ich prawie 130. To świadczy o tym, że nasi pracownicy są bardzo twórczy i że mamy odpowiedni system, który pozwala na wyłapywanie najbardziej innowacyjnych pomysłów – zaznacza rektor prof. Zbigniew Pater.

Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej

Niektóre z tych rozwiązań już znalazły swoich nabywców w przemyśle i są obecnie wdrażane, tak jak np. technologia produkcji kruszyw lekkich z wykorzystaniem promieniowania mikrofalowego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki

– Kruszywo to, potocznie zwane keramzytem, otrzymaliśmy z połączenia popiołu lotnego, czyli materiału z niewielką ilością gliny. Ma ono wiele zastosowań. W ogrodnictwie używa się go jako warstwę dekoracyjną, a w budownictwie jest stosowany w betonach o właściwościach izolacyjnych – tłumaczy dr Rafał Panek z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Na wystawie obejrzeć można było również innowacyjne światłowody, urządzenie do rehabilitacji ortopedycznej z wykorzystaniem AR oraz metody Biofeedback, turbinę wiatrową dwuwirnikową kątową, czy maszynę sterowaną numerycznie do kształtowania przyrostowego elementów cienkościennych.

Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej

 

fot. Politechnika Lubelska | Innovation Open Day

 

2 komentarze do “Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *