LublinWiadomości

Jeździ, pływa i lata. Będzie służył studentom, wspomoże też służby

Mowa o poduszkowcu, który wczoraj trafił na wyposażenie laboratorium Politechniki Lubelskiej. Będzie służył naukowcom, studentom i uczniom, ale wspierał też służby ratownicze i patrolowe w ich codziennej pracy.

Poduszkowiec jest wyposażony w silnik o mocy 50 koni mechanicznych i osiąga prędkość do 100 km/h. Jego długość to około 2,7 metra, ale po rozłożeniu pełnej poduszki wymiary nieco się zwiększają. Dotychczas można było go zobaczyć jedynie podczas zawodów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zaprezentowali wynalazki dużych i małych. Za nami Innovation Open Day

– Chcemy dodatkowo poprawić jego efektywność i napęd. Obecnie używamy silnika tłokowego, ale rozważamy zastosowanie silnika wodorowego lub elektrycznego. Elektryczne napędy są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w bezzałogowych poduszkowcach, które nie muszą przewozić pilota, co zwiększa ich zasięg do kilkuset kilometrów i zmniejsza wagę. Dzięki temu będziemy mogli np. zamontować skrzydła, które pozwolą mu unosić się na wysokość od kilku do nawet siedmiu – dziesięciu metrów – mówi dr inż. Tomasz Łusiak z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

– Poduszkowiec może w każdej chwili szybko się zatrzymać i poruszać w dowolnym kierunku, nawet w trudnym, podmokłym terenie. W przeciwieństwie do łodzi patrolowych czy quadów, które mają trudności z poruszaniem się w takich warunkach, poduszkowiec radzi sobie bez problemu – wyjaśnia naukowiec.

Jeździ, pływa i lata. Będzie służył studentom, wspomoże też służby

Jest też szansa, że poduszkowiec wspomoże służby w akcjach ratowniczych i patrolowych.

– Planujemy współpracę ze Strażą Graniczną i WOPR-em, aby wykorzystać pojazd do monitoringu rzek i terenów przygranicznych – informuje dr Łusiak.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyjątkowy bolid Politechniki Lubelskiej wyrusza na podbój Francji (foto)

Pojazd będzie też ważnym elementem zajęć prowadzonych na Politechnice Lubelskiej. Studenci oraz uczniowie z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku będą mogli uczyć się na nim budowy i zasad działania. Poznają układy napędowe, sposoby zasilania, sposób sterowania, a także elementy, które generują siłę ciągu czyli układ wentylatora.

Poduszkowiec wzbudza duże zainteresowanie wśród studentów. Jak przyznaje Kuba, student trzeciego roku transportu: – To pierwszy raz, kiedy widzę poduszkowiec w działaniu. Nie jest on powszechnie używany w codziennym życiu, więc możliwość jego testowania jest wyjątkowa.

fot. Politechnika Lubelska

Jeden komentarz do “Jeździ, pływa i lata. Będzie służył studentom, wspomoże też służby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *